Politycy o wyroku: satysfakcja i oczywistość

Poseł PiS Zbigniew Girzyński nazwał skazanie gen. Czesława Kiszczaka "małą satysfakcją". Zaapelował o rychłą degradację gen. Kiszczaka i gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

2012-01-12, 18:12

Politycy o wyroku: satysfakcja i oczywistość

 - Jest mała satysfakcja, że jeszcze za swojego życia Czesław Kiszczak usłyszał słowo: winny i wyrok, nawet gdy jest czysto symboliczny, nawet gdy w poczuciu ludzkiej sprawiedliwości jest zbyt niski - powiedział Girzyński dziennikarzom w Sejmie.

Zobacz serwis specjalny: STAN WOJENNY>>>

- Jest zasmucające, że inni autorzy stanu wojennego zostali dzisiaj uniewinnieni. Nie powinno być tak, że pan Stanisław Kania wchodzi na salę rozpraw i mówi, że jest dumny z tego co robił i że dzisiaj uczyniłby tak samo. Ktoś, kto był wśród tych, którzy wprowadzali stan wojenny nie powinien być z tego dumny - ocenił.

Żelichowski: wyrok salomonowy

- Słuchając uzasadnienia miałem wrażenie, że wszystkie zarzuty były tak mocnego kalibru, że ich konkluzją będzie bardzo surowy wyrok, chociaż tyle lat po wprowadzeniu stanu wojennego potrzeba było wyroku takiego trochę salomonowego" - powiedział dziennikarzom poseł PSL  Stanisław Żelichowski. Jak zaznaczył, historia i Bóg dla tych, którzy w niego wierzą, ocenią winę oskarżonych.

REKLAMA

"Wygrała demokracja"

Władysław Frasyniuk uważa, że wyrok jest zgodny z oczekiwaniami ludzi. - 20 lat czekaliśmy na Trybunał Konstytucyjny, to widać tyle trzeba było poczekać i na ten wyrok. Ale doczekaliśmy się. Społeczeństwo oczekiwało właśnie tego - że stan wojenny zostanie osądzony. Wymiar kary nie ma tu takiego znaczenia. Ja osobiście, jako były więzień, mam dużą satysfakcję. Wygrała demokracja.

"Wyrok ma szerszy wymiar"

Prezydencki doradca prof. Tomasz Nałęcz uważa, że wyrok jest bardzo ważny przede wszystkim dlatego, że sąd Rzeczypospolitej uznał stan wojenny za działanie nielegalne, sprzeczne nawet z prawem obowiązującym w PRL.

Nałęcz zaznaczył, że wyrok ma jednak także szerszy wymiar.  - Suwerenna i demokratyczna Polska potępiła zachowanie władzy, która represjami chciała zdusić wolnościowe marzenia i działania przytłaczającej większości społeczeństwa - ocenił.

REKLAMA

- To ważne także na przyszłość, by nikt już w Polsce zapatrzony w swoją partyjną rację nie wyprowadzał przeciwko narodowi wojska na ulice - zaznaczył Nałęcz.

"Oczywisty wyrok"

Reżyser i senator Kazimierz Kutz powiedział, że to wyrok oczywisty. I myślę, że społeczeństwo jako taki go przyjmie. Najważniejsze, że sprawa znalazła swój prawny finał.

"Spór polityczno-historyczny"

Europoseł SLD Marek Siwiec uważa, że wyrok sądu nie przybliży społeczeństwa do zgody i zapewne każdy zostanie przy swoim zdaniu w ocenie tego wydarzenia.

- Spór o stan wojenny jest sporem politycznym i historycznym, dlatego jestem przekonany, że ten wyrok nas nie przybliży do zgody wokół tego wydarzenia, jakim był stan wojenny"- powiedział Siwiec.

REKLAMA

Jego zdaniem, osoby uważające, że wprowadzenie stanu wojennego było niezbędne, pozostaną przy swoim zdaniu, a ci którzy uważają odwrotnie również nie zmienią swojej opinii.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej