Polska w Unii drugiej prędkości?

Europoseł PO Paweł Zalewski powtórzył, że nowa propozycja umowy paktu fiskalnego nie satysfakcjonuje Polski.

2012-01-21, 08:10

Polska w Unii drugiej prędkości?
. Foto: sxc.hu

Posłuchaj

Nie chcemy siedzieć z boku
+
Dodaj do playlisty

Gość radiowej Jedynki uważa, że wszystkie spotkania strefy euro powinny być otwarte także dla innych krajów UE. Wówczas Polska i inne kraje unijne mogłyby wpływać na decyzje poprzez wygłaszanie swoich opinii.

Zdaniem europosła, dyskusja toczy się w istocie o to, czy w ramach Unii Europejskiej powstaną dwie grupy, które rozwijają się z różną prędkością.

- Polska jest największym beneficjentem funduszu spójności. Jeżeli utrzymamy ten model rozwoju, to utrzymamy politykę solidarności. Jeżeli nagle Unia podzieli się na dwie części, to ta polityka solidarności zostanie zakwestionowana. Kraje, które utworzą tą nową Unię pierwszej prędkości, opartą na strefie euro, jak tego chcą Francuzi, już nie będą czuły solidarności z całą resztą.

Paweł Zalewski podkreślił, że nasz kraj zgodził się na przestrzeganie zasad, przyjętych przez kraje strefy euro. - Przede wszystkim utrzymanie tzw. strukturalnego deficytu na poziomie 0-0,5 procenta krajowego produktu brutto. A także stworzenie mechanizmu automatycznych sankcji dla krajów, które przekraczają pewien stopień zadłużenia, określony na poziomie 60 proc.

REKLAMA

W poniedziałek do Warszawy na rozmowy w sprawie paktu fiskalnego przyleci przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy. Nowa propozycja umowy paktu fiskalnego zakłada, że państwa bez wspólnej waluty będą zapraszane na szczyty eurogrupy co najmniej raz w roku pod warunkiem, że podpiszą i wdrożą postanowienia paktu. Zgodnie z tym zapisem, Polska, której zależy na wspólnych szczytach, nie uczestniczyłaby we wszystkich spotkaniach eurogrupy. Kraje siedemnastki uzgodniły bowiem jesienią, że będą się spotykać co najmniej dwa razy w roku.

IAR, aj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej