68. rocznica zamachu na kata Warszawy

2012-02-01, 08:44

68. rocznica zamachu na kata Warszawy
Miejsce zamachu na kata Warszawy. Foto: fot. Wikipedia Commons

1 lutego 1944 roku żołnierze AK wykonali wyrok na Dowódcy SS i Policji na dystrykt warszawski, generale Franzu Kutscherze.

Posłuchaj

Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama": ludzie ginęli, bo mieli w dowodzie wpisane Polak
+
Dodaj do playlisty

1 lutego 1944 roku akcję przeprowadzili żołnierze oddziału dyspozycyjnego Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej "Pegaz". Starannie przygotowana operacja trwała minutę i 40 sekund. Wyrok wykonano. W czasie akcji oraz podczas odwrotu po jej zakończeniu zginęło czterech Polaków, a dwóch zostało rannych.

Decyzję o zorganizowaniu zamachu podjęło Kierownictwo Walki Podziemnej w związku ze szczególnym okrucieństwem Franza Kutschery. Był on między innymi inicjatorem przeprowadzanych w Warszawie masowych egzekucji publicznych. Spośród 12 osób uczestniczących w akcji obecnie żyje tylko jedna - łączniczka Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama". Kilka lat temu wspominała atmosferę terroru, która panowała w Warszawie na początku 1944 roku. Każdego dnia na ulicach ginęli ludzie.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Zamach na Kutscherę odbył się w Alejach Ujazdowskich, gdzie mieściły się główne urzędy niemieckie, w tym komenda policji. Auto Kutschery zostało zablokowane przez samochód prowadzony przez Michała Issajewicza, pseudonim "Miś". Opowiadając w 2002 roku o akcji, Issajewicz podkreślał, że był opanowany i skupiony.

Wyrok na Kutscherze wykonali: dowódca akcji - Bronisław Pietraszewicz ("Lot"), Zdzisław Poradzki ("Kruszynka") i Michał Issajewicz. Ranni zostali odwiezieni do szpitali. Podczas powrotu dwaj żołnierze AK, którzy transportowali rannych, zostali zaskoczeni przez Niemców na moście Kierbedzia. Po krótkiej walce Zbigniew Gęsicki ("Juno") i Kazimierz Sott ("Sokół") skoczyli do Wisły, ale zginęli zastrzeleni przez żołnierzy niemieckich.

Kilka dni później zmarli kolejni uczestnicy zamachu na Kutscherę, ranni podczas akcji: Bronisław Pietraszewicz ("Lot") i Marian Senger ("Cichy"). Dowódca akcji, "Lot" został odznaczony pośmiertnie krzyżem Virtuti Militari; pozostali uczestnicy otrzymali Krzyże Walecznych.

Czytaj więcej w serwisie II wojna światowa >>>

IAR, sm

Polecane

Wróć do strony głównej