Liczba zachorowań na raka piersi będzie rosła
Eksperci uważają, że konieczne jest upowszechnienie badań przesiewowych w kierunku raka piersi i rozwój ośrodków onkologicznych.
2012-02-16, 19:49
Posłuchaj
Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba chorych znacząco wzrośnie, z 60 tysięcy do 90 tysięcy osób. Obecnie rocznie wykrywa się 15 tysięcy nowych zachorowań, a - według szacunków - za 10 lat nowych zachorowań będzie 22 tysięcy rocznie.
Doktor Joanna Didkowska z Centrum Onkologii w Warszawie podkreśliła, że głównym czynnikiem takiej tendencji są zmiany demograficzne, jakie następują w naszym kraju. Za 10 lat - według szacunków - 25 procent kobiet będzie powyżej 65 roku życia. Ponadto na wzrost zachorowań może wpływać coraz późniejsze rodzenie dzieci przez kobiety, mała liczba dzieci, unikanie karmienia piersią - podkreśliła. Dodała, że powstawanie raka piersi może wiązać się też z otyłością.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Adam Kozierkiewicz - ekspert, współautor "Białej Księgi" dotyczącej zwalczania raka piersi i raka jelita grubego w Polsce uważa, że badania skryningowe powinny obejmować większą liczbę kobiet. Obecnie około 40 procent kobiet korzysta z badań przesiewowych w kierunku raka piersi a powinno - co najmniej 80 procent kobiet, dla których badania są zalecane. Adam Kozierkiewicz zaznaczył, że wpływ na czynniki ryzyka jest bardzo trudny, a często niemożliwy, ale konieczne jest upowszechnienie badań i rozwój ośrodków onkologicznych.
REKLAMA
Grażyna Jelenkiewicz ze Stowarzyszenia Amazonek "Feniks" Warszawa -Targówek powiedziała, że obecnie opieka nad pacjentami z rakiem piersi jest zła. Chorzy są odsyłani z ośrodków onkologicznych do lekarzy pierwszego kontaktu. Tam bardzo często nie jest rozpoznawana tak zwana wznowa choroby.
W całym kraju działa kilka ośrodków leczenia raka piersi, według ekspertów - powinno ich być kilkadziesiąt.
gs
REKLAMA