Polska pozostała przy węglu. Klimatyczne weto
Polska zawetowała unijny plan walki ze zmianami klimatycznymi, przewidujący redukcję emisji dwutlenku węgla o 80 procent do 2050 roku.
2012-03-09, 20:48
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
Sprzeciw padł na spotkaniu unijnych ministrów środowiska w Brukseli. Polska, której gospodarka oparta jest w większości na węglu, obawia się zbyt wysokich kosztów związanych z walką z globalnym ociepleniem. W przekonaniu ekspertów Central Europe Energy Partners organizacji skupiającej 14 spółek energetycznych z 4 państw Europy Środkowej, wymuszanie przez Brukselę odejścia od gospodarki węglowej będzie miało fatalne skutki.
Bogdan Janicki z CEEP powiedział Polskiemu Radiu, że bardzo dobrym wyjściem dla Wspólnoty jest nieporzucanie węgla, ale stosowanie nowoczesnych technologii, na przykład czystych technologii węglowych. W przekonaniu eksperta, w Unii nie tylko Polska powinna być tym zainteresowana, ale i kraje postrzegane jako budujące tak zwane społeczeństwa po-węglowe, "post carbon society".
Janicki zauważył, że w społeczeństwach zachodnich tak zakorzenił się dogmat, że węgiel jest zły, iż na przykład Dania, która o sobie mówi, że jest "absolutnie zielona", prawie 50 proc. energii uzyskuje z węgla i "żaden Duńczyk w to nie uwierzy". "Powie, że to kłamstwo i propaganda".
REKLAMA
Ekspert nie wyklucza, że zachowując gospodarkę węglową - a Polska ma zasoby, które starczą jeszcze na co najmniej sto lat - będzie można zredukować emisję CO2 o 80 proc. Bruksela chce, by tak się stało do 2050 roku.
IAR, aj
REKLAMA