X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tych bohaterów getta skazano na zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 17:39
W Warszawie odsłonięto tablicę poświęconą pamięci dowódcy Żydowskiego Związku Wojskowego Pawła Frenkla.
Warszawa. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Pawła Frenkla i Żydowski Związek Wojskowy.
Warszawa. Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Pawła Frenkla i Żydowski Związek Wojskowy. Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Tablicę odsłonięto w miejscu, gdzie 19 czerwca 1943 roku Frenkel i jego towarzysze zginęli w zbrojnym starciu z oddziałem niemieckim. O wydarzeniu przypomina znajdujący się na niej napis w językach polskim, angielskim i hebrajskim.

Zobacz serwis specjalny - II Wojna Światowa>>>

"Oddajemy dziś hołd młodemu, zaledwie 23-letniemu bohaterowi, szefowi departamentu wojskowego i informacyjnego Żydowskiego Związku Wojskowego, który był jedną z najwcześniej powstałych organizacji konspiracyjnych, utworzoną w listopadzie 1939 roku przez oficerów Wojska Polskiego i prawicowych działaczy pochodzenia żydowskiego" - mówiła podczas uroczystości prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wśród założycieli ŻZW był Paweł Frenkel z młodzieżowej organizacji Betar, który podczas powstania w getcie warszawskim wsławił się obroną Nalewek.

"Odsłaniana tablica przypomina także fragment historii naszego miasta, w którym przez wieki mieszkali Żydzi. Przypomina ich tragiczny los podczas II wojny światowej w stworzonym przez Niemców getcie" - podkreśliła prezydent Warszawy.

W uroczystośco odsłopnięcia tablicy uczestniczyli także minister edukacji Izraela Gideon Saar oraz inicjator upamiętnienia Pawła Frenkla i Żydowskiego Związku Wojskowego, były szef MON i MSZ Izraela Mosze Arens.

Przypomniał on, że za rok będziemy obchodzić 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim, "pierwszego buntu w okupowanej Warszawie w okresie II wojny". "W dniu wybuchu powstania zostały wywieszone dwie flagi - polska i syjonistyczna, dzisiaj flaga państwa Izrael. Zostały one wywieszone na ul. Muranowskiej jako symbol walki z Niemcami. Walkami na pl. Muranowskim dowodził właśnie Paweł Frenkel. Dwa miesiące później w tym miejscu zginął. 69 lat później właśnie tutaj pamiętamy tę ostatnią walkę powstania w getcie warszawskim" - powiedział Arens.

Jak zaznaczył minister edukacji Izraela Gideon Saar dzisiejsza uroczystość w jakiś sposób naprawia krzywdę wszystkim, którzy zginęli, a których czyn nie był przypominany w dziejach historii narodu żydowskiego i ogólnej.

Na zakończenie uroczystości wieńce przed tablicą złożyli m.in. przedstawiciele władz Izraela; prezydent Warszawy; wiceminister edukacji; pełniący obowiązki kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan S. Ciechanowski a także przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

PAP/mch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Studio form dokumentalnych: Żydowski Związek Wojskowy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2008 14:46
W Studiu form dokumentalnych historia Żydowskiego Związku Wojskowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uroczystości w 68. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2011 15:00
W ceremonii przed Pomnikiem Bohaterów Getta wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i miejskich, a także organizacji żydowskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa pamięta o getcie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 12:05
Niemcy znieśli getto z powierzchni ziemi. Na zdjęciach lotniczych widać tylko księżycowy krajobraz - biały pył. Głębiej w przeszłość zajrzał Jacek Leociak, warszawiak i autor niesamowitego przewodnika "Spojrzenia na warszawskie getto".
rozwiń zwiń