Radcy i adwokaci chcą zrezygnować z darmowych porad
"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że Krajowa Rada Radców Prawnych i Naczelna Rada Adwokacka rozważają odwołanie akcji świadczenia bezpłatnych porad prawnych dla obywateli.
2012-03-30, 07:04
Powodem są przepisy, które nie zwalniają takich usług z podatków VAT i PIT. Oznacza to, że każdy, kto chce dziś skorzystać z pomocy prawnej pro bono, ma obowiązek zapłacić od niej podatek dochodowy, a prawnik, który takiej porady udzieli, musi odprowadzić VAT.
Przedstawiciele samorządów prawniczych alarmują, że choć przepisy godzą w najbiedniejszych, Ministerstwo Finansów w dalszym ciągu stanowczo odmawia wypracowania pozytywnego dla milionów obywateli Polski rozwiązania.
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Adwokaci mówią, że przepisy pozwalają im na udzielanie bezpłatnych porad prawnych bez konsekwencji podatkowych, jeśli jest to działanie czysto marketingowe. Przekonują, że państwo preferuje, żeby działali raczej z wyrachowania niż z potrzeby serca.
REKLAMA
Niewykluczone, że z powodu niekorzystnych przepisów odwołana zostanie sztandarowa akcja radców o charakterze pro bono - Niebieski Parasol.
"Dziennik Gazeta Prawna"/mr
REKLAMA