"Symbol zbrodni". Uroczystości w Katyniu

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert podkreślił, że Katyń pozostaje symbolem sowieckiego totalitaryzmu.

2012-04-10, 15:37

"Symbol zbrodni". Uroczystości w Katyniu
Katyń. Tablice ku czci pomordowanych polskich wojskowych i policjantów. Foto: R. Małkiewicz/PR

Posłuchaj

Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa
+
Dodaj do playlisty

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Profesor Kunert przemawiał podczas uroczystości na Cmentarzu Katyńskim. - I tak jak symbolem zbrodni wymierzonych w Polskę ze strony totalitaryzmu nazistowskiego pozostaje Auschwitz, tak symbolem zbrodni totalitaryzmu stalinowskiego pozostaje Katyń - mówił sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Dodał, że obie te nazwy "wpisały się krwawymi zgłoskami na karty historii Polski w tym samym czasie, wiosną 1940 roku".

- Była jednak jedna ogromna różnica - mówił Andrzej Kunert - o zbrodni katyńskiej aż do końca PRL mogliśmy mówić jedynie w najściślejszym gronie rodzinnym i oczywiście mogliśmy się modlić.

Profesor Kunert przypomniał też słowa Jana Pawła II wypowiedziane w 1996 roku do przedstawicieli rodzin katyńskich, że pamięć o tej zbrodni powinna zostać zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń.

- Trzeba jednak mieć świadomość, że również ta śmierć, to wielkie żniwo śmierci jest jakoś wpisana w Boże plany i nabiera nowego znaczenia w perspektywie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Nade wszystko staje się ona ofiarą, której owocem jest dobro. W wymiarze narodowym przybrało ono kształt wolności. W wymiarze ludzkim jest przykładem odwagi i wytrwania w wierności ideałom. W wymiarze chrześcijańskim staje się wezwaniem do przebaczenia - cytował sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa słowa Jana Pawła II.

Po wystąpieniu Andrzeja Kunerta wieńce w Katyniu złożyli między innymi minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezes zarządu Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska oraz wicegubernator obwodu smoleńskiego Michaił Kurkow.

Czytaj więcej w serwisie specjalnym>>>

IAR, aj

Polecane

Wróć do strony głównej