Szwajcaria dyskryminuje pracowników z Polski

Grupa Wyszehradzka potępiła decyzję Szwajcarii o wprowadzeniu ograniczeń w dostępie do rynku pracy dla obywateli nowych państw Unii Europejskiej.

2012-04-19, 16:51

Szwajcaria dyskryminuje pracowników z Polski
. Foto: fot. Wikipedia/securityconference.de

Posłuchaj

Radosław Sikorski, szef MSZ, (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Polski minister spraw zagranicznych powiedział, że jest to decyzja dyskryminacyjna i nielegalna. Radosław Sikorski dodał, że w przyszłości zastanowi się zanim znowu pojedzie na urlop do Szwajcarii.

W specjalnym oświadczeniu Grypa Wyszehradzka uznała za niedopuszczalne dzielenie mieszkańców krajów członkowskich UE. Polska, Czechy, Węgry i Słowacja uważają, że ta decyzja jest motywowana politycznie i podkreślają, że obywatele Europy Środkowo-Wschodniej stanowią jedynie 10 procent zagranicznych pracowników w Szwajcarii. Dlatego Grupa Wyszehradzka zaapelowała do szwajcarskiego rządu o ponowne rozpatrzenie tej decyzji.

Minister Sikorski powiedział, że polscy turyści i konsumenci powinni wyciągnąć wnioski. - W tym roku byłem na urlopie w Szwajcarii. Ceny były takie jak w złotówkach, tylko że we frankach. Nie wiem, czy te zawyżone ceny były do końca odzwierciedlone w korzyściach jakie odniosłem. Więc dwa razy się zastanowię zanim znowu pojadę na urlop do Szwajcarii, skoro nie jesteśmy tam mile widziani - dodał.

Pytana o odpowiedź UE na szwajcarskie działania rzeczniczka KE ds. polityki zewnętrznej Maja Kocijanczicz odparła, że nie będzie spekulować na ten temat. - Trzeba zacząć od rozmów ze szwajcarskimi władzami - zaznaczyła.

REKLAMA

Dodała, że najbliższą okazją ku temu będzie zaplanowane na czerwiec spotkanie komitetu mieszanego UE-Szwajcaria, który został utworzony w związku z łączącą UE i Szwajcarię umową o swobodnym przepływie osób. Wówczas - jak zaznaczyła rzeczniczka - UE będzie "formalnie" rozmawiać ze Szwajcarią na temat nieprzestrzegania przez nią zapisów tej umowy.

Między Szwajcarią a UE istnieje porozumienie ws. swobodnego przepływu osób i wyboru miejsca pracy, ew. miejsca zamieszkania; jednym z warunków jest umowa o pracę. Dla ośmiu nowych państw członkowskich UE w protokole podpisanym przez Unię i Szwajcarię w 2004 roku przewidziano możliwość stosowania ograniczeń i restrykcji na rynku pracy w siedmioletnim okresie przejściowym, ale to porozumienie wygasło 1 maja 2011 roku. Obecnie, po tym terminie, "nie ma już żadnych podstaw prawnych, by wprowadzać rozróżnienia między starymi a nowymi krajami" Unii - powiedziała Kocijanczicz.

Szwajcaria może zastosować specjalną klauzulę ochronną do umowy z UE i właśnie na to zdecydował się rząd szwajcarski. Ale - jak wskazała Kocijanczicz - ta klauzula jest dopuszczalna tylko wobec wszystkich krajów UE, bez rozróżniania na nowe czy stare.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

REKLAMA

to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej