"Głos Wolnej Europy" w Senacie

Wystawa ma związek z przypadającą za kilka dni 60. rocznicą nadania pierwszej polskojęzycznej audycji Radia Wolna Europa.

2012-04-25, 18:00

"Głos Wolnej Europy" w Senacie

Posłuchaj

Prof. Zdzisław Najder, były dyrektor Radia Wolna Europa
+
Dodaj do playlisty

Została ona wyemitowana 3 maja 1952 roku. W związku z tym Senat przyjął uchwałę, na mocy której maj będzie miesiącem Radia Wolna Europa.

Autor wystawy Łukasz Bertram z Ośrodka KARTA wyjaśnia, że ekspozycja pokazuje historię rozgłośni oraz jej wyjątkowy charakter. Na 20. planszach zostały umieszczone zdjęcia i dokumenty, a w kilku stanowiskach audio można posłuchać fragmentów najważniejszych audycji Rozgłośni Polskiej RWE.

Zobacz serwis specjalny Radia Wolności >>>

Były dyrektor Radia Wolna Europa, profesor Zdzisław Najder przypomniał, że pracownicy rozgłośni mieli dwa główne cele. Po pierwsze: walka z kłamstwem komunistycznej propagandy; po drugie: walka o pamięć po to, by rodacy mieli świadomość, że komunistyczna Polska to tylko namiastka Polski wolnej i niepodległej.

REKLAMA

Senator Aleksander Świeykowski, który w RWE pracował w latach 1982-1994, podkreśla, że była to dla niego szczególna nobilitacja. - Robiliśmy wtedy rzeczy, które w końcu musiały zaowocować zmianami - mówił Świeykowski. - Z drugiej strony możliwość wejścia do studia i mówienia tego co ważne dawała niezwykłe uczucie spełnienia.

Marszałek
Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, były dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, profesor Zdzisław Najder oraz profesor Władysław Bartoszewski, fot. PAP/Leszek Szymański

Radio Wolna Europa było finansowane przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Utworzone zostało w 1949 roku. Po trzech latach funkcjonowania RWE powstała Sekcja Polska, która zaczęła nadawać 3 maja 1952 roku. Pierwszym dyrektorem był Jan Nowak Jeziorański.

REKLAMA

Rozgłośnia Polska RWE nadawała audycje informacyjne oraz bloki programowe o tematyce politycznej, ekonomicznej, rolniczej, kulturalnej i religijnej, regularnie ujawniając nieprawości reżimu komunistycznego i odgrywając istotną rolę w demokratycznych przemianach w kraju.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej