Polakom ciężej będzie znaleźć pracę w Szwajcarii

2012-05-01, 14:45

Polakom ciężej będzie znaleźć pracę w Szwajcarii
. Foto: SXC

Szwajcaria od dziś ogranicza dostęp do swego rynku pracy. Na nic zdały się protesty nowych krajów Unii i europosłów.

Posłuchaj

Relacja Beaty Płomeckiej, IAR
+
Dodaj do playlisty

Władze w Bernie tłumaczą, że musiały wprowadzić ograniczenia na pobyt dla obywateli ośmiu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, by chronić swój rynek przed napływem pracowników z tej części kontynentu.

- To dyskryminacja, która jest niedopuszczalna - napisali europosłowie ośmiu krajów z grupy chadeków w liście do szefa Komisji Europejskiej Jose Barroso, prosząc o interwencję.

Współinicjatorem listu był szef polskiej grupy PO-PSL Jacek Saryusz-Wolski.

- Ta decyzja jest nielegalna - argumentowały też rządy nowych krajów Unii i wskazywały na porozumienie Szwajcarii ze Wspólnotą, a zgodnie z nim wszelkie ograniczenia w dostępie do rynku pracy obowiązywały do ubiegłego roku. Wprawdzie władze w Bernie mogą wprowadzić specjalną klauzulę ochronną, ale wobec wszystkich państw.

Podobnie uważa Komisja Europejska. - Według nas Szwajcaria nie ma prawa wprowadzać rozróżnienia na nowe i stare kraje i nie może dzielić Unii, jesteśmy 27-tką - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Michael Mann.

Ale Bruksela ograniczyła się tylko do tego komentarza. Nie straszy sankcjami, ani sprawą w unijnym trybunale za złamanie porozumień. Mówi, że chce rozmawiać na ten temat z przedstawicielami szwajcarskich władz, a spotkanie ekspertów obu stron odbędzie się w przyszłym miesiącu.

Na podstawie umowy Szwajcarii z Unią Europejską limity obowiązywały od momentu wejścia tych krajów do Unii , do 2011 roku. Jednak Szwajcaria wprowadziła klauzulę, że jeśli napływ obywateli z tych krajów będzie za duży, ma prawo ponownie wprowadzić ograniczenia. Pod naciskiem prawicowych polityków rząd zdecydował się wprowadzić je na rok.
Według danych Urzędu Migracyjnego w ciągu ostatniego roku przyjechało do Szwajcarii ponad 80 % więcej obywateli nowych krajów Unii w stosunku do poprzednich lat. Stąd decyzja o ograniczeniu napływu obcokrajowców. Większość szwajcarskich kantonów jest jej przeciwna. Rząd przekonuje, że za prowadzeniem limitów przemawia ochrona szwajcarskiego rynku pracy.

bacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

(pp)

Polecane

Wróć do strony głównej