Senat Argentyny uchwalił ustawę o "godnej śmierci"
Ustawa zwiększa uprawnienia osób w ostatnich stadiach nieuleczalnych chorób i ich rodzin do żądania odłączenia od aparatury podtrzymującej życie i zaprzestania odpowiednich zabiegów.
2012-05-10, 12:12
Ustawę uchwalono głosami 55 senatorów, przy braku głosów przeciwnych. 17 senatorów nie wzięło udziału w głosowaniu. W ub. roku ustawę uchwaliła Izba Deputowanych.
Nowe prawo zwalnia lekarzy od odpowiedzialności za zastosowanie się do życzenia terminalnie chorych pacjentów. Będą oni mogli odmówić poddania się operacjom chirurgicznym, przyjmowania napojów i pokarmów a także poddawania się zabiegom reanimacyjnym i podłączania do aparatury podtrzymującej funkcje życiowe.
Chorzy i ich rodziny nie będą też musieli - tak jak dotychczas - uzyskać zgody sądu na powstrzymanie się od procedur ratujących życie. Wymagany będzie jedynie odpowiedni dokument podpisany w obecności notariusza i dwóch świadków.
Jeżeli chory nie jest w stanie mówić, lub jest w długotrwałym stanie wegetatywnym i nie przygotował wcześniej takiego dokumentu, wówczas decyzję będzie mogła podjąć rodzina lub pełnomocnik prawny.
REKLAMA
W Argentynie występuje dotkliwy deficyt hospicjów i ośrodków zapewniających opiekę paliatywną nad terminalnie chorymi. Jest ich zaledwie 6 w kraju liczącym 40 mln mieszkańców.
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, mr
REKLAMA