30. rocznica śmierci pisarza Jerzego Krzysztonia

2012-05-16, 10:14

30. rocznica śmierci pisarza Jerzego Krzysztonia
Nagrobek Jerzego Krzysztonia na Cmentarzu Powązkowskim. Foto: Mariusz Kubik, http://www.mariuszkubik.pl/Wikimedia Commons

Autor niezwykłej powieści "Obłęd", prozaik, dramaturg i reportażysta, współpracownik Polskiego Radia, Jerzy Krzysztoń 30 lat temu, 16 maja 1982 roku popełnił samobójstwo.

Posłuchaj

Jerzy Krzysztoń o wyobraźni pisarza
+
Dodaj do playlisty

Napisał powieści "Kamienne niebo", "Wielbłąd na stepie" oraz trzytomową, na poły autobiograficzną książkę "Obłęd". Krzysztoń był też twórcą słuchowisk i dramatów radiowych oraz tłumaczem literatury anglosaskiej. Autor cenionych reportaży z pobytu w Stanach Zjednoczonych - "Skok w Eldorado".

Pisarz posługiwał się zróżnicowanymi formami literackimi między innymi, groteską i tzw. czarnym humorem. W jednej z audycji Polskiego Radia Jerzy Krzysztoń powiedział, że podczas powstawania nowego dzieła, wyobraźnia pisarza pełni szczególną rolę.
Od 1956 roku Krzysztoń współpracował z Polskim Radiem, tworząc dramaty i słuchowiska, jak "Rodzina pechowców", "Ten nieznajomy, "Chłopcy spod Verdun" czy "Sakramencka ulewa". Wielokrotnie podkreślał, że twórczość radiowa jest dla niego dużym wyzwaniem.
Jego najbardziej znane zbiory opowiadań to: "Opowiadania indyjskie", "Sekret i inne opowiadania", "Złote gody", "Cyrograf dojrzałości". Tłumaczył z angielskiego, między innymi "Miasteczko Winesburg" Sherwooda Andersona, "Jeździec na niebie i inne opowiadania" Ambrose'a Bierce'a. Powieść Krzysztonia "Kamienne niebo" została sfilmowana w 1959 roku przez Ewę i Czesława Petelskich.
Jerzy Krzysztoń otrzymał nagrodę literacką im. Włodzimierza Pietrzaka, a wśród wielu wyróżnień za twórczość radiową - nagrodę ministra obrony narodowej za cykl słuchowisk "Polacy na frontach drugiej wojny światowej". Zmarł 16 maja 1982 roku. Jego grób znajduje się na warszawskich Powązkach.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, sm

Polecane

Wróć do strony głównej