Referendum czy Trybunał Konstytucyjny? SLD o emeryturach
SLD zebrał wymagane ustawowo 500 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum ws. wydłużenia wieku emerytalnego, ale go nie złoży w Sejmie, zaskarży za to ustawę do Trybunału Konstytucyjnego - poinformował w niedzielę szef Sojuszu Leszek Miller.
2012-06-03, 13:58
Posłuchaj
W warszawskim Parku im. Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego działacze SLD zorganizowali piknik przeciwników ustawie emerytalnej. Jak zaznaczył przewodniczący SLD wydłużanie wieku emerytalnego to nie ogólnoeuropejska tendencja. Jak zauważył Miller podczas gsy prezydent Komorowski wydłuża wiek emerytalny, 1400 kilometrów od Warszawy w Paryżu szef państwa francuskiego Francois Hollande skraca wiek emerytalny z 62 do 60 lat.
"Miejsce ustawy emerytalnej jest w koszu"
Miller jeszcze raz podkreślił, że jego partia jest za uzależnieniem przechodzenia na emeryturę nie od wieku, a od ilości przepracowanych lat. Miller zapowiedział, że w przyszłym Sejmie, jeśli tylko SLD będzie mieć więcej mandatów niż obecnie (teraz ma 25), "tą złą, +rządowo-palikotową+ ustawę wyrzuci tam, gdzie jej miejsce - do kosza".
W piątek prezydent podpisał ustawę przygotowaną przez rząd. W myśl nowej ustawy, kobiety będą od 2040 roku przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat , a mężczyźni - od 2020 roku. Wprowadzono też emerytury cząstkowe. Kobiety będą mogły przejść na emeryturę po ukończeniu 62 lat i przepracowaniu 35, a mężczyźni po ukończeniu 65 lat i przepracowaniu 40. Świadczenie częściowe będzie wynosiło 50 procent wypracowanej emerytury.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
REKLAMA
IAR, PAP, gs
REKLAMA