more_horiz
Wiadomości

Dziennikarz BBC o Euro 2012: wspaniały, uroczy turniej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 18:51
Za organizację piłkarskich mistrzostw Europy nie szczędzi pochwał Polsce i Ukrainie główny specjalista ds. piłki nożnej brytyjskiej telewizji Phil McNulty.
Protest przeciwko audycji BBC. Akcję rozpoczęto przed meczem finałowym piłkarskich mistrzostwa Europy: Hiszpania - Włochy
Protest przeciwko audycji BBC. Akcję rozpoczęto przed meczem finałowym piłkarskich mistrzostwa Europy: Hiszpania - Włochy Foto: PAP/Tomasz Gzell

Przed turniejem BBC ostrzegała przed rasizmem i kibolami. W pokazanym pod koniec maja filmie "Stadiony nienawiści" skoncentrowała się na  wybrykach na polskich i ukraińskich stadionach. Były kapitan angielskiej reprezentacji Sol Campbell ostrzegał nawet brytyjskich kibiców przed podrożą do Polski, mówiąc, że mogą "wrócić w trumnie".

 - Na początku turnieju żywe były obawy przed chuliganami i rasizmem, po jego zakończeniu Polska i Ukraina mają pełne prawo do dumy z wydarzenia, za które obu krajom należy się wielkie uznanie - napisał McNulty na swoim blogu.
Brytyjski dziennikarz podkreśla, że Polacy i Ukraińcy byli "przyjaźni, serdeczni, bez ustanku uprzejmi i gotowi do pomocy". - To był wspaniały, uroczy turniej - na boiskach i poza nimi - ocenia piłkarski ekspert.
McNulty wspomina polskich wolontariuszy w strefach kibica i na ulicach, którzy "demonstrowali entuzjazm i determinację, by Euro przebiegało tak sprawnie jak to tylko możliwe". Zwraca uwagę na fakt, że w rozmowach z zagranicznymi gośćmi często pytali: "Co myślicie o naszym mieście? Wracajcie tutaj". - Perfekcyjni gospodarze - napisał brytyjski dziennikarz.
Piłkarski specjalista przyznaje, że szczególnie mocno zapadła mu w pamięć scena z pubu przed meczem Polska - Czechy. - Gdy rozległ się hymn narodowy, wszyscy wstali z miejsc, a niektórzy mieli łzy w oczach. To odurzająca mieszanka pasji i narodowej dumy - czytamy na blogu.
Jego zdaniem mistrzostwa Europy były niepowtarzalną szansą dla wszystkich uczestników na lepsze zrozumienie historii. Szczególnie wizyta w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz pozostawiła niezatarte wrażenie. - Niezapomniane - napisał McNulty.

>>> Zobacz serwis Polskiego Radia o Euro 2012

Chwali też  Hiszpanię za wspaniałą grę w finale, która sprawiła, że Euro "pozostanie na zawsze w naszej pamięci". Mieszkańcy Polski i Ukrainy zasłużyli na taki finał - wspaniali ludzie, którzy zorganizowali wspaniały turniej, wygrany przez najwspanialszy międzynarodowy zespół - podsumował. 

tj

Zobacz także

Zobacz także