Rumunia: szef celników i fiskusa… nie płacili podatków
B. szef urzędu skarbowego i szef służb celnych są podejrzani o zorganizowanie siatki, której celem były masowe oszustwa przy sprowadzaniu oleju napędowego.
2012-07-17, 21:20
Wobec odwołanego w kwietniu Sorina Blejnara toczy się postępowanie prowadzone przez rumuński odpowiednik Centralnego Biura Antykorupcyjnego (DNA). DNA podejrzewa, że Blejnar – jeszcze jako szef urzędu skarbowego – zorganizował siatkę co najmniej kilkunastu współpracowników, którzy między majem 2011 a lipcem 2012 pozbawili skarb państwa około 15 milionów euro.
Oszustwo polegało na fałszywym klasyfikowaniu oleju napędowego jako innego produktu i płacenie niższych podatków.
Rzeczniczka DNA określiła sprawę jako „jedną z największych afer podatkowych”, w związku z funkcjami jaki sprawowali i sprawują podejrzani. Oprócz Blejnara zamieszany w aferę jest też Viorel Comanita, obecny szef służb celnych, oraz Alexandru Codrut Marta który był szefem biura Blejnara.
W ubiegłym roku Rumunią wstrząsnęła afera korupcyjna w służbie celnej i wśród celników. Zatrzymano wówczas kilkudziesięciu mundurowych.
REKLAMA
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
sg
REKLAMA