Jakie będą konsekwencje naruszenia prawa patentowego?
Polskie, niewielkie, nieinnowacyjne firmy będą miały czas na dostosowanie się do wejścia w życie jednolitego systemu patentowego.
2012-07-18, 20:32
Posłuchaj
Są przygotowywane odpowiednie rozwiązania na wypadek, gdyby okazało się, że nieświadomie naruszyły prawo w tym względzie - uspokaja wiceminister środowiska Beata Jaczewska zaznaczając, że okres przejściowy ma trwać 12 lat.
W jej ocenie, jednolity patent europejski ma szansę wejść w praktyczne życie gospodarcze Wspólnoty dopiero za lat 15. Beata Jaczewska ma nadzieję, że uda się wynegocjować utworzenie w Polsce oddziału sądu patentowego.
Wtedy firmy nie musiałyby brać udziału w procesach w Monachium, gdzie swą siedzibę ma mieć sąd europejski orzekający w tych sprawach. Już wiadomo, że dokumenty patentowe będą sporządzanie tylko w trzech językach: angielskim, francuskim i niemieckim, ale - jak powiedziała -"biznes mówi po angielsku".
Brukselskie negocjacje, dotyczące jednolitego europejskiego systemu patentowego, trwały 30 lat i są na ostatniej prostej. Jesienią będzie głosował w tej sprawie Parlament Europejski.
REKLAMA
Podpisaną międzynarodową umowę każde państwo będzie musiało ratyfikować według własnej procedury. Prawo wejdzie w życie, jeśli umowa zostanie ratyfikowana przez minimum 13 państw i będzie obowiązywać tylko tam, a nie we wszystkich krajach Wspólnoty.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
(pp)
REKLAMA