Nie żyje Andrzej Terlecki. Działacz opozycji, społecznik
W wieku 60 lat zmarł Andrzej Terlecki, który całe życie za PRL-u związany był z opozycją, a później oddał się sprawom społecznym.
2012-07-24, 21:29
Posłuchaj
Jeszcze jako uczeń Terlecki podpadł władzy ludowej – zorganizował w szkole obchody Dnia Niepodległości i rocznic związanych z marszałkiem Piłsudskim.
Kilka lat przed ogłoszeniem stanu wojennego był już dobrze znany milicji i SB-cji w Łódzkiem. Już jako działacz KPN w 1977 zorganizował protest studentów przeciwko zamordowaniu Stanisława Pyjasa.
W okresie stanu wojennego razem z posłem Stefanem Niesiołowskim redagował pismo związkowe „Solidarność Ziemi Łódzkiej”. Był też internowany. Trafił za kraty na siedem miesięcy.
Zobacz także serwis specjalny Wolna Europa
REKLAMA
Po roku 1989 skutecznie kandydował do Sejmu jako poseł KPN. Do 1994 roku był też radnym i marszałkiem sejmiku wojewódzkiego. W tym samym roku otworzył swoją restaurację „Kresowa”, która w Łodzi stała się źródłem pomocy dla bezrobotnych i bezdomnych. Przez długi czas Terlecki stał przed ratuszem miejskim i rozdawał darmowe posiłki.
W 2000 roku założył Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Bezrobotnych, a dwa lata później bezskutecznie usiłował zostać prezydentem Łodzi.
Zdaniem Stefana Niesiołowskiego śmiało można powiedzieć, że wolną Polskę zawdzięczamy między innymi Andrzejowi Terleckiemu. - Będzie go brakować. W tym czasie kiedy był młodszy i silniejszy, wiele dla Polski zrobił - powiedział o Terleckim poseł PO.
Zobacz także serwis specjalny KOR
REKLAMA
sg
REKLAMA