"Błyskawica" znowu nadawała. Jak w powstaniu

2012-08-08, 16:02

"Błyskawica" znowu nadawała. Jak w powstaniu
Jolanta Kolczyńska ps. "Klara", Adam Drzewoski ps. "Philips", Jerzy Kaczyński oraz Jerzy Szawarski podczas nadawania audycji. . Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

W Muzeum Powstania Warszawskiego uruchomiono replikę powstańczej radiostacji Błyskawica. W środę mija 68 lat od nadania pierwszego komunikatu z walczącej Warszawy.

Posłuchaj

Uczestniczka powstania Jolanta Kolczyńska
+
Dodaj do playlisty

Radiostacja działała przez dwa miesiące, jej twórcą była Antonii Zębik pseudonim "Biegły". Instalacja powstała na rozkaz komendy głównej Armii Krajowej. W Muzeum Powstania Warszawskiego jest replika radiostacji, która jest sprawna i w rocznicę uruchomienia Błyskawicy nadała komunikat. – Dzięki "Błyskawicy" mieszkańcy Warszawy wiedzieli co dzieje się w innych rejonach walk - mówi uczestniczka powstania Jolanta Kolczyńska.
Powstaniec Jerzy Kaczyński podkreśla, że łączność w czasie powstania była bardzo ważna. - Były przerwy, trzeba było wyjść w patrol i szukać miejsca w którym coś się zepsuło i zreperować. Takie patrole bywały niebezpieczne - wspomina.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia II WOJNA ŚWIATOWA
- "Błyskawica" nadawała cztery razy dziennie, więc jeżeli ktoś miał odbiornik w domu słuchał radiostacji - wspomina Zbigniew Galperyn. Ludzie, którzy nie uczestniczyli w Powstaniu też słuchali. Ci którym Niemcy nie odebrali ich na początku wojny stawiali w oknach i nastawiali na cały regulator, żeby wszyscy mogli słuchać.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia POWSTANIE WARSZAWSKIE
Za pośrednictwem radiostacji informowano głównie o bieżących działaniach w stolicy i co się dzieje na innych frontach. - Ale były tez elementy artystyczne, często "Warszawianka” i "Etiuda rewolucyjna” - podkreśla Karol Mazur z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Ostatnia audycja "Błyskawicy" została nadana 4 października w 1944 roku, zaraz potem radiostacja została zniszczona.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

IAR, ei

Polecane

Wróć do strony głównej