Polskie karetki wyposażone w nowoczesny system
System teletransmisji medycznej usprawnia pracę lekarzy z kardiologii inwazyjnej i zwiększa szansę chorego na wyleczenie.
2012-08-12, 13:50
Posłuchaj
Dzięki specjalnym urządzeniom nadawczym, zainstalowanym w karetkach, zapis EKG pacjenta jest przesyłany bezpośrednio z ambulansu do specjalisty z ośrodka kardiologicznego. Pozwala to na szybszą diagnozę lekarską. Takie urządzenia są już zainstalowane w 900 karetkach na 1400 funkcjonujących w systemie ratownictwa medycznego. W trakcie wdrażania systemu jest teraz między innymi sądeckie pogotowie. Urządzenia są już w prawie wszystkich karetkach - mówi rzecznik pogotowia Krzysztof Olejnik.
Teletransmisja danych EKG jest szczególnie cenna w przypadku pacjentów z podejrzeniem ostrego zawału serca. - Zwłaszcza gdy dochodzi do martwicy mięśnia sercowego. Szybka diagnoza zapobiega zarówno powikłaniom pierwotnym takim jak nagłe zatrzymanie krążenia jak i wtórnym, takim jak pęknięcie serca, niewydolność serca, arytmia - tłumaczy Renata Korpak-Wysocka, ordynator oddziału kardiologii inwazyjnej w nowosądeckim szpitalu.
Ta godzina może uratować ci życie
Szybsza diagnoza zmniejsza również zagrożenie utraty życia pacjenta - dodaje profesor Dariusz Dudek z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- U pacjenta, który ma jasny obraz zawału serca w EKG niepotrzebna staje się diagnoza w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. W innym przypadku pacjent traci tam nawet 60 minut, a takie opóźnienie procesu leczniczego powoduje wzrost śmiertelności nawet o kilka procent - podkreśla prof. Dudek.
REKLAMA
Na oddział kardiologiczny nowosądeckiego szpitala trafia dziennie około 2 -3 pacjentów z ostrym zawałem, wymagającym natychmiastowej interwencji kardiochirurga.
REKLAMA