Ci, którzy przynoszą nadzieję

Z narażeniem życia i zdrowia pomagają poszkodowanym w konfliktach zbrojnych i katastrofach naturalnych. W niedzielę po raz czwarty swoje święto obchodzą pracownicy niosący pomoc humanitarną.

2012-08-19, 09:21

Ci, którzy przynoszą nadzieję
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Rafał Hechmann, koordynator pomocy natychmiastowej Polskiej Akcji Humanitarnej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W 2008 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 19 sierpnia Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej, chcąc uczcić w ten sposób pamięć 22 pracowników misji ONZ w Bagdadzie, którzy zginęli w zamachu, w 2003 roku.
Rafał Hechmann, koordynator pomocy natychmiastowej Polskiej Akcji Humanitarnej powiedział, że bycie pracownikiem humanitarnym nadal jest zajęciem związanym z dużym ryzykiem. Pracownicy humanitarni giną w czasie pełnienia misji pomocy poszkodowanej ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych, szczególnie często niebezpieczne sytuacje dotykają pracowników lokalnych.
Rafał Hechmann powiedział, że organizacje pomocowe starają się minimalizować ryzyko zagrożenia swoich pracowników, zapewniając ich czasem nawet zbrojną ochronę na terenach objętych konfliktami. Jednak o wiele częściej pracownicy działając na rzecz danej społeczności starają się żyć w niej i asymilować się do istniejących warunków. Jak podkreśla Rafał Hechmann - o wiele łatwiej jest pracować pomagając poszkodowanym w katastrofach naturalnych, gdzie walczy się głównie z utrudnieniami takimi jak brak dróg czy środków transportu.
Jak zaznacza przedstawiciel Polskiej Akcji Humanitarnej - są sytuacje, w których jest ogromna potrzeba pomocy humanitarnej, a nie można jej udzielić, ponieważ organizacje pomocowe nie są dopuszczane przez strony konfliktu - jak choćby teraz w Syrii. Polska Akcja Humanitarna pomagała uchodźcom syryjskimi, którzy przedostają się na teren krajów sąsiednich i tam starają się przetrwać konflikt.
Jak powiedział przedstawiciel PAH - od kilku lat sposób udzielania pomocy humanitarnej zmienił się. Działania pomocowe nie są prowadzone przez każdą organizację osobno, ale są koordynowane przez międzynarodowe organizacje tworzące sieć wyspecjalizowaną w różnych obszarach. Organizacje dzielą swoje działania w takich dziedzinach jak dostarczanie żywności, zaopatrzenie w czysta wodę i zapewnienie poprawy warunków sanitarnych, zapewnienie schronienia, pomocy medycznej, a na dalszych etapach są także edukacja i odbudowa struktur społecznych jak szpitale, przychodnie, szkoły czy ośrodki opiekuńcze.
Szacuje się, że około 62 milionów ludzi na świecie potrzebuje pomocy humanitarnej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej