O czym pisały gazety 1 września 1939 roku?
W piątek o 4:45 pancernik "Schleswig-Holstein" ostrzelał Westerplatte, a "Chwila" w swoim porannym wydaniu pisała jeszcze o ostatnich próbach ratowania pokoju. "Głos Poranny" obszernie informował o horrendalnych żądaniach Hitlera.
2012-09-01, 13:45
Posłuchaj
Dopiero wieczorne wydanie "Kuriera Czerwonego" krzyczało na pierwszej stronie "Rozbójnicy świata - Niemcy napadli dziś na Polskę. Wojna o niepodległość Narodu rozpoczęta o stalowy mur bohaterskiej Armii rozbije się bandycki napad na Polskę". "Kurier Warszawski" w wydaniu wieczornym pisał o "Podstępnym ataku na Polskę". Obie gazety na pierwszej stronie zamieściły też odezwę prezydenta II Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego.
Zobacz też serwis specjalny II WOJNA ŚWIATOWA >>>
"Dziennik Kujawski " obszernie informował o odrzuceniu przez stronę brytyjską roszczeń Hitlera wobec Polski. "Czas" poświęcał uwagę rozpoczętej brytyjskiej mobilizacji wojsk morskich i powietrznych.
REKLAMA
"Dziennik Białostocki" zwracał uwagę na ograniczenia na kolei powodowane nadzwyczajnymi okolicznościami. Z pociągów mogli korzystać jedynie ci, którzy posiadali specjalne zaświadczenia i podróżowali w sprawach wojskowych lub publicznych.
Pierwsze strony gazet albo już donosiły o wojnie, albo składane do druku nocą pisały o coraz wątlejszym pokoju. Jednak na kolejnych stronach obok informacji o ochronie przeciwgazowej dzieci("Dziennik Kresowy"), pojawiały się reklamy niezawodnych brzytewek do golenia "Toledo" i zaproszenia na premierową rewię "Żyć nie umierać"("Kurier").
REKLAMA
gs
REKLAMA