Włochy: oskarżył sędziego. Skazany za zniesławienie
Włoski Sąd Najwyższy utrzymał w mocy wyrok 14 miesięcy więzienia, wydany na redaktora naczelnego "Il Giornale" za zniesławienie.
2012-09-27, 07:14
Posłuchaj
Protestują zarówno dziennikarze, jak i politycy, mówiąc, że nie można karać za wyrażanie własnych poglądów, a tym bardziej pozbawiać za to wolności
W 2007 roku Alessandro Sallusti zamieścił w kierowanym wówczas przez siebie mediolańskim dzienniku “Libero” artykuł, w którym zarzucił sędziemu dla nieletnich z Turynu, że zmusił do aborcji trzynastoletnią dziewczynkę. Sądy dwóch instancji uznały to za zniesławienie i według obowiązującego prawa w tej materii skazały dziennikarza na 14 miesięcy więzienia.
Jak ustalono, to sama nieletnia zgłosiła się do sądu o zgodę na przerwanie ciąży za wiedzą rodziców. Sąd Najwyższy, do którego odwołał się Sallusti, utrzymał w mocy wyrok sądów niższych instancji. Ponieważ skazany nie jest recydywistą, wykonanie go zawieszono na miesiąc. W tym czasie dziennikarz może prosić o alternatywną karę, jak praca społeczna czy areszt domowy.
O sprawie dyskutują teraz zarówno koledzy skazanego, jak i politycy. Wszyscy postulują szybką zmianę paragrafu za zniesławienie w mediach. Wiadomo też, że trafiła ona na biurko prezydenta republiki, który może skorzystać z prawa łaski.
Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
sg
REKLAMA
REKLAMA