Kopacz na "polskiej" wystawie we włoskim parlamencie

Krótka, oficjalna wizyta marszałek Sejmu RP Ewy Kopacz w Rzymie. Jej głównym celem było spotkanie z przewodniczącym Izby Deputowanych Gianfranco Finim.

2012-10-03, 17:01

Kopacz na "polskiej" wystawie we włoskim parlamencie
Ewa Kopacz zwiedza wystawę. Foto: PR/Marek Lehnert

Posłuchaj

Relacja Marka Lehnerta, IAR
+
Dodaj do playlisty

Przy okazji zwiedziła wystawę przedstawiająca udział Polaków w  walkach narodowo-wyzwoleńczych, które doprowadziły do zjednoczenia Włoch w XIX wieku.

Po ekspozycji, przygotowanej przez placówki muzealne obu krajów pod kierunkiem Krystyny Jaworskiej z Uniwersytetu w Turynie, oprowadzał obu przewodniczących Paolo Morawski, dziennikarz włoskiego radia i telewizji RAI.

Na wystawie przypomina się utworzenie Legionów Polskich we Włoszech w 1797 roku. Przywołano epizod z 1798 roku, gdy generał Jan Henryk Dąbrowski dostał na rzymskim Kapitolu sztandar odebrany Turkom podczas odsieczy wiedeńskiej 1683 roku. Chorągiew została złożona w sanktuarium w Loreto.
Kolejny rozdział wspólnej historii to emigracja Polaków po powstaniu listopadowym; wielu z nich trafiło do Italii, by potem walczyć u boku Włochów w wojskach Giuseppe Garibaldiego. Najbardziej znamiennym dowodem tych więzów jest symboliczna wzajemność w Mazurku Dąbrowskiego, napisanym w Reggio Emilia, w którym znajdują się słowa: "Z ziemi włoskiej do Polski", oraz we włoskim hymnie, gdzie mowa jest o wspólnie przelanej "krwi Włoch i polskiej krwi".
Na wystawie odnotowano też udział Francesco Nullo i małego oddziału wojsk Garibaldiego w powstaniu styczniowym, związki bojownika o wolność Giuseppe Mazziniego z polską imigracją i ruchem narodowowyzwoleńczym, działalność polskiej szkoły wojskowej w Genui i Cuneo od 1861 roku.
Mottem ekspozycji są słowa ojca włoskiego zjednoczenia Giuseppe Garibaldiego, wypowiedziane w 1866 roku do polskich ochotników w Turynie: "Uważam sprawę polską za sprawę mojego kraju, a Polaków za naszych braci".

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

REKLAMA

Wystawa w siedzibie włoskiego Parlamentu otwarta będzie do 14 października.

tj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej