Czołg z okresu wojny polsko-bolszewskiej wraca nad Wisłę

2012-10-25, 18:28

Czołg z okresu wojny polsko-bolszewskiej wraca nad Wisłę
Jeden z czołgów Renault FT znaleziony w Afganistanie. Foto: Wikipedia cc/162eRI

Maszyna Renault FT -17 zostanie przywieziona z Afganistanu transportowym Herculesem w piątek.

Posłuchaj

Ambasador w Kabulu Piotr Łukasiewicz powiedział, że czołg znaleziono dzięki spostrzegawczości jednego z pracowników ambasady
+
Dodaj do playlisty

Czołg, który zasłynął w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921, został wyprodukowany dla polskiej armii przez Francuzów. Egzemplarz po wielu latach odnaleziono w Afganistanie. Teraz podarował go nam prezydent tego kraju, Hamid Karzaj.

Czołgi trafiły do Afganistanu przez ZSRR. Po inwazji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku Rosjanie przejęli z polskich zapasów mobilizacyjnych maszyny Renaul FT. Cztery z nich zostały poźniej podarowane lub sprzedane Afganistanowi. Odnaleziony po latach czołg trafił bazy w Bagram, gdzie w środę oglądał go między innymi, przebywajacy w Afganistanie, szef MON Tomasz Siemoniak. Maszyna poddana będzie renowacji w Poznaniu. Potem przewieziona zostanie do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

W odzyskanie francuskiego czołgu zaangażowanych było wiele osób, między innymi prezydent Bronisław Komorowski, któr,y rozmawiając z Hamidem Karzajem, poruszył ten temat. W odnalezienie i odzyskanie maszyny włączyli się też pracownicy ambasady Polski w Kabulu. Jej szef, Piotr Łukasiewicz zdradził Informacyjnej Agencji Radiowej, że czołg znaleziono dzięki spostrzegawczości jednego z pracowników placówki, który wypatrzył go na terenie afgańskiego MON-u. 

W czasie wojny polsko-bolszewickiej Polska dysponowała 5. kompaniami czołgów Renault FT. W sumie mieliśmy wtedy 120 tego typu maszyn. Były to najnowocześniejsze czołgi na świecie. Właśnie te maszyny stanowiły o sile naszej armii w wojnie z bolszewikami. Egzemplarz znaleziony w Afganistanie jest unikatowy, ponieważ w naszym kraju nie zachował się ani jeden oryginalny tego typu czołg. Poszukiwania prowadzono od lat na całym świecie.

Zobacz serwis - Historia>>>

Polecane

Wróć do strony głównej