Prehistoryczna osada znaleziona w Europie
Archeologowie twierdzą, że ufortyfikowana osada w pobliżu miasta Provadia w Bułgarii, pochodzi sprzed ponad 6000 lat.
2012-10-31, 20:48
Według archeologów znaleziona osada, która była prawdopodobnie zamieszkana przez około 350 osób, była ważnym centrum produkcji soli. Jej wiek szacują na 4700-4200 przed naszą erą.
Mieszkańcy gotowali wodę z miejscowego źródła i wykorzystywali ją do produkcji kostek soli, które wymieniano i używano do zasalania mięsa. Sól była wówczas bardzo cennym towarem handlowym, co według archeologów tłumaczy dlaczego wokół osady były wzniesione potężne kamienne mury obronne.
Wykopaliska na miejscu prowadzono od 2005 roku. Udało się odkryć dwupiętrowe zabudowania, naczynia używane w ceremoniach religijnych, oraz fragmenty bram i budowli obronnych. Odkryto także mały cmentarz, który wciąż jest badany przez archeologów.
- Duże mury otaczające osadę, które są bardzo wysokie i zbudowane z kamiennych bloków (…) to coś do tej pory niespotykanego na żadnych wykopaliskach w południowo-wschodniej Europie – cytuje AFP jednego z archeologów pracujących na miejscu.
REKLAMA
Zobacz specjalny serwis Polskiego Radia o archeologii >>>
Podobne kopalnie soli odkryte niedaleko Tuzli w Bośni i Turdy w Rumunii dowodzą istnienia cywilizacji, które zajmowały się także wydobyciem miedzy i złota w Karpatach i na Bałkanach w tym samym czasie. Najnowsze wykopaliska niemal z pewnością tłumaczą także pochodzenie skarbu odkrytego dokładnie 40 lat temu na cmentarzu na przedmieściach Warny, w którego skład wchodziły najstarsze złote przedmioty kiedykolwiek znalezione.
Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
sg
REKLAMA
REKLAMA