"Pisali pożegnalne sms-y do rodzin”. Żądają odszkodowania
Dopiero na początku przyszłego tygodnia w sądzie okręgowym w Chicago zostanie złożony pozew o odszkodowanie dla pasażerów Boeinga 767, który rok temu awaryjnie lądował na Okęciu.
2012-11-03, 09:47
Zapowiedział to Floyd A. Wisner z firmy prawniczej prowadzącej sprawę. Wraz z innymi firmami prawniczymi będzie reprezentować ona ponad 90 poszkodowanych pasażerów Boeinga 767 pilotowanego rok temu w listopadzie przez kpt. Tadeusza Wronę.
Pozew skierowano przeciwko dwóm firmom - konserwacyjnej, która przeprowadziła inspekcję samolotu i zatwierdziła jego gotowość do lotu z lotniska w Newark w New Jersey (lot odbywał się z Nowego Jorku do Warszawy) - oraz producentowi Boeinga 767, Boeing Company.
Amerykański prawnik podkreślił, że w pozwie zbiorowym przeciwko producentowi Boeinga 767 oraz firmie, która przeprowadziła inspekcję samolotu lecącego z lotniska Newark w New Jersey do Warszawy, pasażerowie domagają się rekompensaty finansowej za uszczerbek na zdrowiu związanym z szokiem i strachem podczas awaryjnego lądowania.
- Takie lądowanie bez wysuniętego podwozia dla wielu ludzi było jak otarcie się ze śmiercią. Niektórzy pasażerowie pisali pożegnalne sms-y do swoich rodzin. Takie wydarzenie pozostaje w pamięci do końca życia. U niektórych ludzi pojawia się obawa przed lataniem - stwierdził.
REKLAMA
1 listopada 2011 roku Boeing 767 Polskich Linii Lotniczych LOT lecący z Newark w USA do Warszawy nie mógł wysunąć podwozia. Nie zadział żaden system wysuwania podwozia. Po niemal godzinnym krążeniu nad stolicą kpt. Tadeusz Wrona zdecydował się lądować awaryjnie bez wysuniętego podwozia. Nikt z 220 pasażerów i 11 członków załogi nie został ranny.
W opublikowanym miesiąc po wypadku raporcie wstępnym Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL) stwierdziła, że system hydrauliczny nie zadziałał, bo przez uszkodzony przewód wyciekł płyn. Natomiast już podczas wstępnej inspekcji samolotu specjaliści z PKBWL stwierdzili, że wyłączony był bezpiecznik, który odpowiadał m.in. za elektryczne wypuszczanie podwozia.
Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach >>>
REKLAMA