Polscy studenci zbudują satelitę kosmicznego
Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Łódzka chcą za cztery lata wystrzelić w kosmos zbudowane przez siebie urządzenie. Projekt realizowany jest wspólnie z niemieckimi uczelniami.
2012-11-03, 18:37
Posłuchaj
Satelita będzie kostką o wielkości ponad pół metra sześciennego i wadze jednego kilograma. Nasi sąsiedzi zbudują podobny obiekt. Ten polski będzie miał za zadanie przechwycić w kosmosie satelitę niemieckiego.
- Konstrukcja zbudowana na AGH będzie czymś w rodzaju odkurzacza sprzątającego kosmiczne śmieci - wyjaśnia Tadeusz Uhl, kierownik katedry Robotyki i Mechatroniki. Będzie przy nim pracowało 12 studentów. - Przed nami 4 lata ciężkiej pracy - mówi doktorant Paweł Markiewicz.
Działania koordynować będzie Centrum Badań Kosmicznych. Profesor Uhl liczy na to, że sukces misji spowoduje przyciągnięcie firm zajmujących się produkcją urządzeń kosmicznych, rozwinie ten sektor w Polsce i doprowadzi do wysłania w kosmos państwowego satelity.
Polska ma do wykorzystania kilkadziesiąt milionów złotych na badania kosmiczne, bo od tego roku jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ciągu 2 lat na Akademii Górniczo-Hutniczej powstaną specjalistyczne studia poświęcone technologii kosmicznej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk
REKLAMA