more_horiz
Wiadomości

Dlaczego upadła cywilizacja Majów?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2012 20:21
Zdaniem naukowców przyczyną upadku tej prekolumbijskiej cywilizacji mogły być zmiany klimatyczne.
Audio
Majański Disneyland mieści się niedaleko prekolumbijskiego miasta Chichen Itza, w którym znajduje się jedna z najstarszych piramid Majów
Majański "Disneyland" mieści się niedaleko prekolumbijskiego miasta Chichen Itza, w którym znajduje się jedna z najstarszych piramid MajówFoto: Daniel Schwen/Wikimedia Commons

Wskazują na to analizy nacieków skalnych z jaskiń na terenach dzisiejszego Belize. Specjalną publikację zamieszcza naukowy tygodnik "Science".

Majowie, którzy żyli na terenach dzisiejszej Ameryki Środkowej byli dobrze rozwiniętą cywilizacją. Mieli złożone systemy polityczne, bogatą kulturę i zaawansowaną technologię. Cywilizacja ta upadła pod koniec pierwszego tysiąclecia i historycy zastanawiają się dlaczego.

Autor publikacji, Douglas J. Kennett ze stanowego Uniwersytetu Pensylwanii sugerował w rozmowie z tygodnikiem "Science", że znalazł odpowiedź: „Badaliśmy izotopy tlenu w rosnących od dołu do góry naciekach skalnych - stalagmitach. Analiza wskazuje, że cywilizacja Majów rozwinęła się w okresie dużej wilgotności”. Upadła natomiast, dowodzi Kennett, gdy klimat stał się bardziej suchy. To doprowadziło do strat w rolnictwie, problemów gospodarczych i wojen, które wyniszczyły tamtejsze społeczeństwa. 

Zdaniem niezależnych ekspertów, obecne zmiany klimatyczne także mogą doprowadzić do braków wody i konfliktów na tym tle.

Zobacz serwis - Nauka>>>

Zobacz także

Zobacz także