Reformy w Chinach? Marne szanse Jinpinga

Nowy szef partii jest synem chińskiego reformatora. Eksperci nie wierzą jednak w moc sprawczą Xi Jinpinga. - Reformy są niezbędne, ale będą trudne do przeprowadzenia - uważają.

2012-11-15, 11:42

Reformy w Chinach? Marne szanse Jinpinga

Posłuchaj

Relacja Tomasza Sajewicza z Pekinu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W czwartek w Pekinie zaprezentowano nowe władze Komunistycznej Partii Chin. U steru partii i Chin stanął Xi Jinping (Czytaj więcej >>>).
Ojciec obecnego przewodniczącego KPCh Xi Jinpinga - Xi Zhongxun, uznawany był za reformatora. Zarówno druga gospodarka świata, jak i chińskie społeczeństwo obecnie potrzebują reform - mówi Polskiemu Radiu Sidney Rittenberg, który po raz pierwszy kongres chińskiej partii obserwował w 1945 r. - To bardzo prawdopodobne, że nowi przywódcy przeprowadzą reformy. Kogokolwiek w Chinach nie zapyta się o potrzebę reform - odpowie, że nie ma innego wyjścia - uważa.

Analityk chińskiej sceny politycznej Wojciech Jakóbiec dodaje jednak, że w chińskich realiach reformy nie są łatwe do przeprowadzenia. - Chiny nie są już krajem, w którym jedna osoba decyduje, jakie będą kierunki polityki - dodaje Jakóbiec. W jego opinii, to od woli całego Biura Politycznego i szerokich partyjnych konsultacji będzie zależało podjęcie reform.

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>'

REKLAMA

Stały
Stały Komitet chińskiego Politbiura: (od lewej) Liu Yunshan, Zheng Dejiang, Xi Jinping, Li Keqiang, Zhang Gaolin, Yu Zhengsheng i Wang Qishan. PAP/EPA/ADRIAN BRADSHAW
Sidney
Sidney Rittenberg. Pierwszy Amerykanin, który został członkiem Komunistycznej Partii Chin
Wojciech
Wojciech Jakóbiec

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej