Piechociński chce, by Pawlak pozostał wicepremierem
Taką informację przekazał na Twitterze rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.
2012-11-18, 11:00
- Nowo wybrany prezes PSL Janusz Piechociński będzie namawiał Waldemara Pawlaka do pozostania na stanowisku wicepremiera i ministra gospodarki - napisał na Twitterze Kosiński.
Poinformował także, że prezes Piechociński w niedzielę spotka się z przewodniczącym Rady Naczelnej PSL Jarosławem Kalinowskim.
Wybory w PSL komentują też politycy. Poseł PSL Stanisław Żelichowski ocenił w niedzielę, że teraz Piechociński nie ma wyboru i musi wejść do rządu. Żelichowski zaznaczył, że Pawlak w poniedziałek złoży dymisję, więc nie będzie ministrem gospodarki.
W przekonaniu Żelichowskiego Piechociński ma wszelkie kwalifikacje ku temu, żeby być ministrem gospodarki. "Będziemy o tym rozmawiać z premierem, bo premier ma tu jakąś wizję" - powiedział polityk PSL.
Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz (PO) ocenił z kolei, że w najbliższych dniach PSL musi wypracować jednolite stanowisko wobec ewentualnych zmian rządowych. "To będzie wspólne stanowisko PSL, które będzie przedmiotem rozmowy z premierem Tuskiem" - powiedział.
Zdaniem Protasiewicza możliwe jest, że Pawlak zostanie w rządzie, a Piechociński poza nim. "Taka koncepcja jest możliwa, bo PSL ma wielu wykwalifikowanych polityków, którzy mogliby objąć funkcje ministerialne, natomiast dużo lepiej, jeśli lider jest członkiem rządu, bo wtedy nie ma ryzyka napięć pomiędzy zapleczem parlamentarnym a ministrami. Ale decyzja w pierwszej kolejności należy do PSL" - podkreślił.
Pytany o to, czy premier przyjmie zapowiedzianą przez Pawlaka dymisję ze stanowisk wicepremiera i ministra gospodarki, Protasiewicz powiedział, że "jeśli decyzja (Pawlaka) będzie nienaruszalna, to oczywiście nie sposób na siłę trzymać w rządzie osobę, która jest zdecydowana z rządu odejść".
Dodał, że alternatywą dla koalicji PO-PSL byłaby wyłącznie koalicja Platformy z co najmniej dwoma innymi ugrupowaniami lewicowymi. "Nie jest łatwo i nie ma sensu dokonywać radykalnych zmian, bo one będą tylko destabilizowały sytuację w parlamencie i w kraju, a nikt tego w czasach kryzysu sobie nie życzy, zwłaszcza, że wyniki tej koalicji, mimo trudnych okoliczności kryzysowych, są naprawdę przyzwoite i są dobrze oceniane przez Polaków" - uważa polityk PO.
REKLAMA
Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>
REKLAMA