Poznań: kuria domaga się od miasta 12 mln zł
Żądana kwota to zapłata za bezumowne korzystanie od 1998 roku z nieruchomości należącej do Kościoła. Kuria Metropolitalna w Poznaniu domaga się także zwrotu budynku.
2012-11-30, 21:29
W budynku działa Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa, której organem założycielskim jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Ministerstwo, mimo naszych kilkuletnich starań, nie zdecydowało się na polubowne załatwienie sprawy - powiedział prawnik kurii mecenas Mikołaj Drozdowicz i poinformował o złożeniu pozwu w tej sprawie.
Kwota - 12 850 444 złotych - została wyliczona na podstawie operatu rzeczoznawcy opierającego się na średnich kosztach wynajmu nieruchomości w Poznaniu przez Skarb Państwa. Odzyskane od Skarbu Państwa pieniądze kuria chce przeznaczyć m.in. na działania w sferze kultury i edukacji: na rozbudowę i rozwój Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uważa roszczenie za bezzasadne. - Nieruchomość, do której roszczenia zgłasza archidiecezja, pozostaje w posiadaniu Skarbu Państwa nieprzerwanie od początku lat 20. ubiegłego wieku - powiedział rzecznik MKiDN Maciej Babczyński. Według rzecznika kuria w Poznaniu mimo wcześniejszych ustaleń nie przedstawiła projektu ugody, "który byłby do przyjęcia i ewentualnego zawarcia przed sądem powszechnym".
Zabytkowy budynek, dawniej należący do kompleksu budynków pojezuickich, w 1954 r. odebrały Kościołowi władze komunistyczne pod pretekstem konieczności odbudowy. Przejęcia budynku dokonano na podstawie dekretu o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny.
Zgodnie z dekretem instytucja, która naprawiła budynek mogła z niego korzystać przez okres, który odpowiadał procentowi uszkodzenia nieruchomości, nie dłużej jednak niż 50 lat. Stopień uszkodzenia nieruchomości kościelnej ustalono na 73,53 proc., a zatem okres użytkowania wynosił maksymalnie 37 lat. Ponieważ odbudowa zakończyła się w 1957 r., nieruchomość powinna zostać zwrócona Kościołowi najpóźniej z upływem 1994 r., wolna od obciążeń z tytułu dokonanej naprawy. Tak się nie stało.
W tym czasie parafia Farna, jako właściciel nieruchomości, proponowała zawarcie umowy, która regulowałaby dalsze wykorzystywanie budynku na potrzeby szkoły baletowej przez Skarb Państwa. - Władze państwowe odrzuciły tę propozycję, a następnie - w 1996 roku - wystąpiły przeciwko Kościołowi na drogę sądową, próbując przejąć nieruchomość w drodze zasiedzenia. W 2007 r. Skarb Państwa prawomocnie przegrał sprawę o zasiedzenie, a teraz chcemy odzyskać nasze należności - powiedział Drozdowicz.
Kuria już raz starała się o zapłatę za korzystanie z nieruchomości. W 2011 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu w prawomocnym wyroku oddalił roszczenie kurii o zapłatę oraz ustalił, że wbrew twierdzeniom Archidiecezji, stron nie wiąże jakakolwiek umowa najmu.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk
REKLAMA