Konkurs na ostatnie cztery miejsca na MUX-1

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chce umieścić na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej Kanały: społeczno-religijny, filmowy, edukacyjno-poznawczy oraz dla dzieci.

2012-12-27, 14:38

Konkurs na ostatnie cztery miejsca na MUX-1
. Foto: fot. screen ze strony KRRiT

Posłuchaj

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak o koncesjach na MUX-1 (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak powiedział na konferencji prasowej przewodniczący KRRiT Jan Dworak, nowe kanały mają uzupełnić ofertę programową już dostępną na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej (NTC).
Na oferty nadawców Krajowa Rada czeka do 25 lutego 2013 r. Zgłosić mogą się zarówno nowi nadawcy, jak i ci, którzy już posiadają koncesje na nadawanie programu drogą satelitarną i chcą ubiegać się o jej rozszerzenie.

Szef KRRiT twierdzi, że wszyscy z nadawców, którzy złożą swoje oferty, będą musieli spełnić te same kryteria i wszyscy będą traktowani tak samo. Jeden z warunków przyznania koncesji to możliwość dokonania przez nadawcę koniecznych inwestycji i finansowania programu.

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - ostatni, który ruszył przed planowanym na lipiec 2013 r. ostatecznym wyłączeniem nadawania analogowego w Polsce - dla nowych nadawców.
Na MUX-3 nadawane są programy: TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia. Na MUX-2 dostępne są: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6. Na MUX-1 obecne są: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV i T-TV.
Na MUX-1 programy publicznej telewizji znajdują się czasowo - zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 roku.
Cztery inne miejsca na tym multipleksie Krajowa Rada rozdysponowała w ub. roku. W zakończonym w kwietniu 2011 r. konkursie startowało 17 nadawców, zwyciężyli: Kino Polska TV, Eska TV, ATM Grupa i Stavka. W lipcu 2011 r. KRRiT poinformowała, że program Kino Polska Nostalgia (po tym, jak spółka Kino Polska TV zrezygnowała z koncesji na nadawanie) zastąpi Polo TV - program z polską muzyką.
Od decyzji KRRiT odwoływała się m.in. fundacja Lux Veritas o. Tadeusza Rydzyka, która miejsca w konkursie nie zdobyła. Odwołanie zostało odrzucone przez KRRiT, a późniejsza skarga - oddalona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Fundacja złożyła skargę kasacyjną do NSA - nie została ona jeszcze rozpatrzona.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej