Żołnierze Wyklęci. Komiks IPN na smartfony i tablety

Nowe publikacje dotyczące podziemia niepodległościowego w regionie radomskim po II wojnie światowej przygotował Instytut Pamięci Narodowej.

2013-01-09, 20:57

Żołnierze Wyklęci. Komiks IPN na smartfony i tablety
Żołnierze partyzantki niepodległościowej. Od lewej: Henryk Wybranowski "Tarzan", Edward Taraszkiewicz "Żelazny", Mieczysław Małecki "Sokół" i Stanisław Pakuła ps. "Krzewina". Czerwiec 1947. Foto: Wikipedia/PD

Poświęcone są Żołnierzom Wyklętym, m.in. legendarnemu żołnierzowi WiN Aleksandrowi Młyńskiemu "Drągalowi".

Album "Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-1950" jest pokłosiem wystawy o tym samym tytule przygotowanej w ub. roku przez IPN w Radomiu. Jego autorami są pracownicy radomskiej delegatury oddziału IPN w Lublinie: Arkadiusz Kutkowski i Krzysztof Busse. Jak podkreślali, powstała ona z myślą o tzw. popularnym odbiorcy.

- Chodziło nam o stworzenie publikacji, po którą mogą sięgnąć ludzie bez wykształcenia historycznego, ale interesujący się najnowszą historią - powiedział Kutkowski.

Obok ponad 150 unikatowych zdjęć, znajdziemy w nim informacje o podziemiu niepodległościowym działającym w regionie radomskim po drugiej wojnie światowej.

REKLAMA

Częścią publikacji jest komiks narysowany przez Przemysława Ochnię. Przedstawiono w nim akcję rozbicia więzienia w Radomiu, którą przeprowadzili we wrześniu 1945 r. partyzanci. Komiks został też przygotowany w wersji elektronicznej, która będzie dostępna na smartfony i tablety.

Drugą pozycją IPN jest "Dopaść Drągala. Likwidacja grupy Aleksandra Młyńskiego w świetle dokumentów aparatu bezpieczeństwa". Publikacja poświęcona jest legendarnemu żołnierzowi WiN Aleksandrowi Młyńskiemu.

Autor książki Krzysztof Busse zaznaczył, że nie jest ona biografią. - To edycja 75 dokumentów wytworzonych przez aparat represji, obrazujących ostatnich osiem miesięcy życia Drągala - wyjaśnił. Dokumenty te pokazują, jakimi metodami dążono do jego wyeliminowania. Ostatecznie został zastrzelony przez prowokatorów 25 sierpnia 1950 roku.

PAP, tj

REKLAMA

Zobacz serwis specjalny: II wojna światowa

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej