X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

PO przegrała głosowanie o kolejach linowych

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 11:56
Według PKP prywatyzacja Polskich Kolei Linowych może się zakończyć jeszcze w tym półroczu. PiS chce, by państwo wykupiło akcje spółki i przekazało je samorządowi.
Kolejka linowa na Kasprowy Wierch
Kolejka linowa na Kasprowy WierchFoto: PKL

Platforma Obywatelska przegrała głosowanie w sprawie prywatyzacji Polskich Kolei Linowych.  Za głosowali odrzuceniem wniosku PiS głosowali posłowie PO i PSL. Cała opozycja była przeciw.

Wniosek PiS dotyczy zmiany ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego PKP oraz ustawy o Funduszu Kolejowym. Opozycja postuluje, by Skarb Państwa wykupił od PKP wszystkie akcje spółki Polskie Koleje Linowe SA, oraz przekazał je samorządowi Województwa Małopolskiego. Projekt przewiduje również obowiązek utrzymania większościowego pakietu akcji w PKL przez Województwo Małopolskie co najmniej przez 20 lat.

Debata: "nie odróżnia kolejki od pociągów"

Piątkowe głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Anna Paluch (PiS) nazwała trwającą prywatyzację PKL wyprzedażą majątku narodowego. - Dlaczego spłacać długi PKP ze sprzedaży klejnotów narodowych - pytała, zwracając się w stronę ław rządowych.
Arkadiusz Mularczyk (Solidarna Polska) wskazywał z kolei, że wątpliwości co do prywatyzacji spółki zgłosiła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Andrzej Adamczyk (PiS) pytał natomiast, czy Małopolska jest gorsza od Pomorza. Mówił, że choć koalicja sprzeciwia się przekazaniu akcji PKL woj. małopolskiemu, chce przekazać władzom woj. pomorskiego udziały w trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej.

Minister transportu Sławomir Nowak ironizował, że poseł Adamczyk nie odróżnia kolejki z krzesełkami wożącej turystów od pociągów jeżdżących po torach i realizujących służbę publiczną. Nowak dodał, że "nie będzie się wyzłośliwiał" na temat argumentów o wyprzedaży majątku narodowego. -To musi być prywatna własność, będzie lepiej zarządzana niż dotychczas - powiedział minister, odnosząc się do Polskich Kolei Linowych.

Przegrane głosowanie

W głosowaniu uczestniczyło 444 posłów, za wnioskiem o odrzucenie projektu głosowało 217, przeciw - 221, a sześciu wstrzymało się od głosu. Pojawienie się wyników głosowania na tablicy wywołało żywiołową owację opozycji. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz przerwała odczytywanie wyników głosowania, ogłosiła przerwę i zwołała Konwent Seniorów. Odczytywanie wyników dokończyła po kilkuminutowej przerwie.

Za odrzuceniem projektu opowiedzieli się wszyscy posłowie PO uczestniczący w głosowaniu. Przeciw - wszyscy głosujący z PiS, Ruchu Palikota, SLD i Solidarnej Polski. Za odrzuceniem opowiedziało się 19 posłów PSL, a czterech posłów tej partii było przeciw. Przeciw zagłosowało też dwóch posłów niezrzeszonych, a jeden był za.

Wyniki głosowania oznaczają, że projekt trafi do dalszych prac w komisjach infrastruktury, samorządu terytorialnego i skarbu.

Zgodnie z zapowiedziami PKP SA prywatyzacja PKL może się zakończyć jeszcze w tym półroczu. Na krótkiej liście inwestorów zakwalifikowanych do dalszego etapu prywatyzacji znalazło się sześć podmiotów. Będą one miały możliwość dokładnego zapoznania się z sytuacją PKL, na podstawie tych informacji będą mogły złożyć ofertę wiążącą, będącą następnie przedmiotem bezpośrednich negocjacji z PKP SA.

Spółka PKL zarządza infrastrukturą turystyczną m.in. w Zakopanem, Zawoi, Szczawnicy oraz Krynicy. W 2011 roku osiągnęła 9,1 mln zł zysku netto oraz 51,4 mln zł przychodów. Prywatyzacja PKL ma zapewnić środki na spłatę części zadłużenia polskiej kolei. W tym roku PKP SA musi spłacić ok. 1 mld zł długu.

PAP/IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prywatyzacja PKL: bez Słowaków. Wygrają Lasy Państwowe?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 08:12
Kolejka na Kasprowy Wierch i inne urządzenia Polskich Kolei Linowych - nie dla Słowaków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

6 firm będzie się walczyło o zakup PKL

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 11:33
Na krótkiej liście chętnych do zakupu Polskich Kolei Linowych jest 6 podmiotów. Do czterech wybranych wcześniej, na krótką listę potencjalnych inwestorów dołączyły jeszcze dwa.
rozwiń zwiń