Na CeBIT chwalimy się marsjańską technologią
Na polskim stoisku targów nowych technologii będzie m.in. system wykorzystany w łaziku na Marsie i platforma do otwarcia firmy w 15 minut.
2013-03-04, 06:57
Posłuchaj
Premier Donald Tusk leci po południu do Hanoweru. Razem z kanclerz Niemiec Angelą Merkel otworzą międzynarodowe targi nowych technologii CeBIT. Polska jest w tym roku partnerem strategicznym wydarzenia - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik rządu Paweł Graś. Zwraca uwagę, że to jedne z większych tego typu targów na świecie. W Hanowerze swoje produkty będzie prezentować kilkaset polskich firm. Minister Graś powiedział, że targi CeBIT są też okazją, by pokazać nowoczesną stronę Polski i naszej gospodarki. - Przestajemy być kojarzeni z tanią siłą roboczą, a zaczynamy pokazywać rodzimy biznes z dziedziny nowoczesnych technologii - dodał.
Czym będziemy się chwalić? Paweł Graś mówi, że przede wszystkim oprogramowaniem, ale i technologiami wykorzystanymi w marsjańskiej sondzie Curiosity.
Podczas wizyty premiera w Hanowerze Donald Tusk przeprowadzi też robocze rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Tematem ma być obrona uzgodnionego na unijnym szczycie budżetu Wspólnoty na lata 2014-20.
Szansa na promocję
Targi CeBIT to jedno z największych spotkań przedstawicieli sektora teleinformatycznego na świecie. Od 1986 r. inspirują do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych i dają impuls do rozwoju branży. Rokrocznie przyciągają setki tysięcy zwiedzających z całego świata. W 2012 r. ekspozycje ponad 4,2 tys. wystawców z 70 krajów obejrzało około 312 tys. osób.
Według resortu gospodarki to olbrzymia szansa na wypromowanie polskiego sektora teleinformatycznego. Na targi udaje się m.in. wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. - Chcemy pokazać potencjał polskiego sektora ICT. Niemcy to nasz największy partner handlowy, a Polska poszukuje zagranicznych firm, które mogłyby działać w naszych specjalnych strefach ekonomicznych. To partnerstwo wydaje się absolutnie naturalne. Skoro Berlin wybrał nas jako partnera strategicznego, to znaczy, że w polskim IT dzieje się dużo dobrego - powiedział wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan.
REKLAMA
Marsjański detektor podczerwieni z Polski
Tegoroczne targi podzielone są na cztery sekcje tematyczne: PRO, GOV, LIFE i LAB. Główne stoisko narodowe, którego gospodarzem jest Ministerstwo Gospodarki, będzie mieścić się w hali nr 6 PRO. Będzie można obejrzeć tam detektor podczerwieni, który stanowi element wyposażenia lądownika na Marsie, a także najszybszy na świecie procesor przemysłowy. Na stoisku narodowym zobaczymy również, jak funkcjonuje tzw. rozszerzona rzeczywistość (augmented reality), czyli połączenie świata rzeczywistego z wirtualnym, generowanym w pamięci komputerów.
"Firma zakladana w 15 minut"
System CEIDG.gov.pl, dzięki któremu można założyć firmę przez internet, oraz projekt e-deklaracje do rozliczania podatków online to atrakcje narodowego stoiska GOV, którym opiekuje się Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W jego ramach prezentowane będą rozwiązania usprawniające pracę sektora publicznego i załatwianie spraw administracyjnych. - Polska posiada jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów zakładania działalności gospodarczej - firmę zakłada się w 15 minut przez internet. Nie trzeba już chodzić od urzędu do urzędu, żeby uzyskać NIP, REGON, czy zweryfikować PESEL. W Niemczech zresztą ten system wzbudził zainteresowanie - powiedział wiceminister Bogdan. Zwiedzający dowiedzą się również, jak zrealizowano w Polsce w 2012 r. narodowy spis powszechny bez użycia papieru - wyłącznie z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej.
W sekcji CeBIT LIFE prezentowane będą najlepsze produkty polskiej branży rozrywki elektronicznej, multimediów i gier, na czele z elektroniczną kostką do gry DICE+. Polskie produkcje zostaną zaprezentowane na trzech różnych platformach - PC, konsola oraz tablet. Będzie można również porozmawiać z twórcami gier i sprawdzić się w miniturniejach, w których przewidziano atrakcyjne nagrody. Jak informuje resort gospodarki, branża gier wideo jest ważną częścią polskiego rynku usług i produktów ICT i ma szansę stać się polską specjalnością i rozpoznawalnym towarem eksportowym.
Robot-asystent osób starszych
Z kolei CeBIT LAB to platforma prezentacji innowacji, które znajdują zastosowania w codziennym życiu. Gospodarzem polskiego stoiska jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Atrakcją będzie "mieszkanie przyszłości" - replika prawdziwego domu, w którym znajdzie się m.in. robot zdolny do interakcji z człowiekiem, a także elektroniczny asystent osób starszych. W sekcji LAB nie zabraknie innych wynalazków ułatwiających codzienne życie - np. systemu, dzięki któremu za pomocą telefonu można sterować sprzętem domowym. Również tam można poznać działanie systemu ochrony granic Proteus wspomagającego pracę policji i służb specjalnych, a także pierwszego na świecie narzędzia nawigacyjnego, które obok funkcji informacyjnych realizuje zadania typowe dla systemów wspomagania decyzji.
W sekcji PRO nasi wystawcy przedstawią rozwiązania teleinformatyczne dla firm. Jednym z nich jest dwa razy wydajniejsza od dotychczasowych rozwiązań platforma infrastruktury na żądanie (tzw. IaaS). W jej ramach można uruchomić, przetwarzać lub przechowywać dowolne zasoby - stronę WWW, aplikację biznesową, czy projekt startupowy. Zaprezentowane zostaną również mobilne aplikacje wspierające funkcjonowanie łańcucha dostaw.
PAP/IAR/agkm
REKLAMA
REKLAMA