Wielki piątek. Drogi Krzyżowe w całym kraju
Ponad miliard katolików na całym świecie wspomina dzisiaj mękę i śmierć Chrystusa. Wielki Piątek to w Kościele katolickim jeden z najważniejszych dni w roku, jedyny, w którym nie odprawia się mszy.
2013-03-29, 06:29
Posłuchaj
W Wielki Piątek wierni, zamiast we mszy, uczestniczą w uroczystej Drodze Krzyżowej, często prowadzonej ulicami miast. W Jerozolimie Droga Krzyżowa przechodzi przez stare miasto przed południem, ale w Polsce takie nabożeństwa organizowane są często po południu lub nawet wieczorem.
Szef Redakcji Katolickiej Polskiego Radia ksiądz Wojciech Mikulski podkreśla w rozmowie z IAR, że chodzi tu o względy praktyczne. - Droga Krzyżowa powinna być przeżywana tak, aby moment ukrzyżowania był o godzinie 15:00, kiedy to Jezus umarł na krzyżu. Ale te drogi krzyżowe są przeżywane w godzinach późniejszych, by mogła w nich uczestniczyć większa liczba osób - tłumaczy ksiądz Wojciech Mikulski.
W Wielki Piątek ołtarze w kościołach są pozbawione obrusów i kwiatów, a krzyże są zasłonięte. Wieczorem wierni uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej, pochodzącej jeszcze z IV wieku. Czytane są fragmenty Ewangelii opisujące mękę Chrystusa, a na początku nabożeństwa kapłan leży krzyżem na posadzce przed ołtarzem.
W Wielki Piątek katolików obowiązuje ścisły post.
REKLAMA
IAR, to
REKLAMA