Czy twoi przodkowie walczyli w powstaniu styczniowym?

Portal internetowy z bazą uczestników zrywu narodowego utworzył Marcin Niewalda. Z genealogiem rozmawia "Nasz Dziennik".

2013-04-02, 08:25

Czy twoi przodkowie walczyli w powstaniu styczniowym?
Bitwa pod Węgrowem 3 lutego 1863. Foto: Wikipedia/Mathiasrex

Ekspert tłumaczy gazecie, że chodziło mu o zgromadzenie w jednym miejscu wiedzy o ludziach powstania styczniowego. Jak dodaje, 80 procent potomków nie wie, że miało w rodzinie powstańca z 1863 roku. Po polskiej stronie walczyło 400 tysięcy osób.

Założyciel portalu tłumaczy, że informacje o powstańcach można znaleźć w archiwach i podaniach rodzinnych. Wiedza zawarta jest także w dokumentach epitafiach, na zdjęciach i nagrobkach. Do tych świadectw portal dociera za pośrednictwem internautów. Genealog przekonuje, że ludzie są osadzeni w środowiskach rodzinnych oraz lokalnych i mają dostęp do takiej wiedzy.

Portal ma krzewić patriotycznego ducha. Marcin Niewalda przekonuje, że gdy młody człowiek dowie się, że jego przodek był powstańcem, ta świadomość będzie w nim rosła. W końcu zechce znaleźć własne korzenie, zainteresować się historią swojej rodziny.

Portal www.powstanie.okiem.pl uruchomiono z okazji 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

REKLAMA

pp/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej