Auschwitz: Żydzi i Polacy razem w Marszu Żywych

Ponad 11 tysięcy osób przyjechało do Oświęcimia, aby przejść drogą z dawnego obozu Auschwitz do Birkenau.

2013-04-08, 21:14

Auschwitz: Żydzi i Polacy razem w Marszu Żywych
Ponad 11 tys. Żydów z całego świata i Polaków wyruszyło w poniedziałek sprzed bramy obozowej z napisem "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego Auschwitz II-Birkenau. . Foto: PAP/EPA/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj

Marsz Żywych. Relacja Pawła Pawlicy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Młodzież i dorośli z Izraela, Polski, ale też z Argentyny, Brazylii, czy Republiki Południowej Afryki przeszli razem w Marszu Żywych.

Uczestnicy marszu z ponad 30 krajów wyruszyli tradycyjnie spod bramy z napisem "Arbeit macht frei", a sygnał dał dźwięk szofaru - baraniego rogu, wzywającego do pokuty. W tym roku podczas trzykilometrowej drogi śmierci szczególnie wspominano dzieci, które zginęły w obozach zagłady. Marsz zakończył się odczytaniem nazwisk dzieci oraz wspólną modlitwą przy pomniku ofiar Holokaustu obok ruin dawnych krematoriów w Birkenau.

"Marsz jest dla mnie bardzo ważny, bo była tu moja babcia. Zabito tu całą jej rodzinę, w tym 11 braci". "To trudne do opisania. Tak wiele osób zginęło tutaj, byli traktowani dosłownie jak zwierzęta, stracili wszystko. Jestem tu po to, by taka historia się nie powtórzył" - mówiła jedna z uczestniczek marszu.

>>Marsz śmierci. Wspomnienia więźnia obozu Auschwitz-Birkenau, Józefa Mikusza<<

Wśród prowadzących tegoroczny Marsz byli: prezydent Światowego Kongresu Żydów - Ron Lauder, przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem, główny rabin Tel Awiwu i były więzień obozu Buchenwald - Meir Lau oraz szef Sztabu Generalnego Sił Obrony Izraela - generał Benny Gantz.

REKLAMA

Marsz Żywych odbył się po raz 22. Organizowany jest w Dniu Pamięci o Zagładzie. Jest to projekt edukacyjny, w ramach którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny. Poznają też historię Żydów w Polsce, spotykają się z polskimi rówieśnikami oraz ze Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata.

Przez ponad dwadzieścia lat w marszach uczestniczyło ponad 150 tysięcy osób, w tym przedstawiciele władz wielu państw z całego świata.

Zobacz serwis specjalny - II Wojna Światowa>>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej