Polskie F 16 będą remontowane w kraju
Krajowe Centrum Serwisowe samolotów wielozadaniowych F-16 otwarto w czwartek w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy.
2013-04-18, 20:23
Jest to ostatni z projektów w ramach umowy offsetowej z Lockheed Martin.
W uroczystości otwarcia centrum udział wzięli: wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński i wiceprezydent Lockheed Martin Vincent Panzera.
Piechociński zaznaczył, że uroczystość zorganizowano dokładnie w 10. rocznicę podpisania umowy offsetowej. "Jest to największa ze wszystkich zawartych 18 umów offsetowych, a jej wartość wynosi ponad 6 mld dolarów. Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, iż umowa zawierała 31 projektów offsetowych, w ramach których Lockheed wykonał ponad 140 zobowiązań offsetowych" - powiedział.
"Od 2003 r. wokół offsetu, a zwłaszcza umowy offsetowej z Lockheedem, narodziło się i krążyło wiele mitów mylnie oceniających funkcjonowanie offsetu w Polsce i realizacji samej umowy. Dzisiejsza uroczystość jest bardzo dobrym przykładem, że zdobyte prze Ministerstwo Gospodarki doświadczenia zostały prawidłowo wykorzystane. To właśnie taki offset, jaki zrealizowano w Bydgoszczy, mający na celu podstawowy interes bezpieczeństwa państwa, tj. potrzeby sił zbrojnych, jest przykładem nowoczesnych działań" - mówił Piechociński.
REKLAMA
Wiceprezydent Vincent Panzera podkreślił, że początki współpracy jego koncernu z Polską sięgają 1997 r., kiedy polskie siły zbrojne zaczęły poszukiwać samolotów, które mogłyby zastąpić flotę maszyn MiG-21 i Su-22.
Wiceprezydent Lockheed Martin wskazał, że zostały stworzone zręby długofalowej współpracy pomiędzy koncernem i Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2, która nie musi ograniczać się do samolotów F-16.
W Krajowym Centrum Serwisowym będą odbywały się przeglądy i naprawy należących do polskich Sił Powietrznych 48 samolotów F-16 z baz w Krzesinach i Łasku. Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 Bydgoszczy mają zawarty kontrakt z resortem obrony na serwisowanie F-16 w 2013 r. i 2014 r. wartości ponad 16 mln zł.
REKLAMA