UOKiK: nc plus to złamanie prawa, abonenci mogą zostać przy starych umowach

Abonenci telewizji ”n” mogą kontynuować umowy z ITI Neovision na dotychczasowych warunkach – uznała prezes UOKiK. Natomiast spółka ma zapłacić karę 11 milionów złotych.

2013-04-29, 12:21

UOKiK: nc plus to złamanie prawa, abonenci mogą zostać przy starych umowach
nc+. Foto: zrzut z ekranu

ITI Neovision - wprowadzając ofertę nc plus oraz informując o jej warunkach złamała prawo - uznała prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.
Urząd poinformował, że klienci mogą kontynuować umowy na dotychczasowych warunkach. Spółka za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów zapłacić blisko 11 mln zł.

UOKiK: złamano prawo

UOKiK wszczął postępowanie administracyjne w odpowiedzi na skargi abonentów telewizji „n”. Urząd uznał po analizie, że ITI Neovision jednostronnie zmieniając umowy zawarte z abonentami telewizji „n” złamała prawo. Zdaniem UOKiK, treść zawartych z abonentami umów nie stanowiła podstawy do dokonania takiej zmiany, a informując konsumentów o zmianie spółka  naruszyła dobre obyczaje, wprowadzając ich w błąd. Ponadto, jednostronna zmiana warunków umowy naruszała dobre obyczaje, gdyż dotyczyła również umów zawartych na czas oznaczony.

"Nie wszyscy mogli wybrać świadomie"

Prezes UOKiK zakwestionowała również sam sposób przekazywania informacji o zmianie umowy konsumentom oraz zbyt krótki termin na złożenie rezygnacji z automatycznego przejścia na ofertę nc plus.

Zdaniem urzędu, redakcja pisma skierowanego do abonentów oraz sposób prezentacji nowych warunków wprowadzały w błąd konsumentów. Nie wszyscy mogli dostrzec informację o zmianie warunków. UOKiK uważa, że nie mogli oni świadomie zdecydować o wyborze najkorzystniejszej oferty.

REKLAMA

Niezgodne z prawem były również  przewidziane przez spółkę zbyt krótkie terminy na podjęcie decyzji co do przyszłej umowy, zauważa UOKiK. I dodaje, że  jednocześnie w przypadku braku odpowiedzi konsumenta następowało niezgodne z prawem automatyczne zastępowanie starej oferty nową.

Prezes UOKiK po przeprowadzeniu postępowania uznała, że ITI Neovision wprowadzając ofertę nc plus naruszyła zbiorowe interesy konsumentów. 

UOKiK wydał szereg poleceń:

- abonentów,  którzy nie wypowiedzieli umowy: spółka  ma poinformować, że usługi telewizyjne będą świadczone na dotychczasowych warunkach do końca okresu wynikającego z dotychczas obowiązującej umowy zawartej na czas oznaczony lub do czasu wyboru przez nich oferty nc plus.

REKLAMA

- abonentów, którzy wypowiedzieli umowy: spółka ma poinformować, że do 31 maja mogą anulować swoje wypowiedzenie.  Wówczas będą im świadczone usługi telewizyjne na warunkach obowiązujących przed wypowiedzeniem umowy do końca oznaczonego okresu lub do czasu wyboru przez nich oferty nc plus.

- abonentów, którzy  wybrali ofertę nc plus: spółka ma poinformować, że do 31 maja mogą odstąpić od wybranej oferty nc plus. Wówczas będą świadczone usługi telewizyjne na warunkach obowiązujących przed dokonaniem wyboru oferty nc plus do końca oznaczonego okresu lub do czasu wyboru przez nich oferty nc plus.

Ponadto Prezes UOKiK nakazała umieszczenie decyzji na stronie internetowej ncplus.pl. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów na ITI Neovision Urząd nałożył sankcję finansową - 10 mln 841 tys. zł.

UOKiK/agkm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej