Polskie chorągwie: od Grunwaldu po Solidarność
W pałacu prezydenckim można zobaczyć repliki historycznych chorągwi polskich. Nową wystawę otworzył prezydent Bronisław Komorowski.
2013-05-02, 11:54
Posłuchaj
W Sali Chorągwianej wystawiono repliki historycznych chorągwi polskich od Grunwaldu do ”Solidarności” oraz kopie Konstytucji 3 Maja i Konstytucji dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego.
Prezydent mówił, że chce, aby zwiedzający mogli wynieść z wystawy wiedzę o tym, co jest istotnym wkładem Polski w dziedzictwo ogólnoeuropejskie. - Tu są zawarte istotne odniesienia natury uniwersalnej, do których trzeba zaliczyć tradycję walki ”o naszą i waszą wolność”, tradycję ”Solidarności”, a także marzenia na rzecz nowoczesnej formuły organizacji życia społecznego, państwowego zawarte w Konstytucji 3 Maja - mówił.
Bronisław Komorowski mówił, że obok kopii Konstytucji 3 Maja można zobaczyć kopię Konstytucji dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego, powstałą w pierwszej połowie XIX wieku.
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi. W samo południe przed prezydencką siedzibą odbyła się uroczystość podniesienia narodowych barw.
REKLAMA
O 13.00 prezydent spotkał się z uczestnikami marszu "Orzeł może". Akcja organizowana przez radiową Trójkę oraz "Gazetę Wyborczą" ma na celu przekonanie Polaków do okazywania życzliwości, optymizmu i wiary we własne siły. W związku z inicjatywą, w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu odbędą się happeningi.
Czytaj więcej o akcji "Orzeł może" >>>
IAR/prezydent.pl/agkm
REKLAMA