Umorzono śledztwo w sprawie pożaru na Pradze

W spalonej kamienicy przy ulicy Inżynierskiej w Warszawie mieściły się m.in. pracownie artystów, teatr i klub "Sen Pszczoły". Biegli uznali, że najprawdopodobniej doszło do zwarcia w instalacji.

2013-05-06, 17:15

Umorzono śledztwo w sprawie pożaru na Pradze
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Umorzono śledztwo w sprawie styczniowego pożaru zabytkowej kamienicy na warszawskiej Pradze przy ul. Inżynierskiej - poinformowała stołeczna prokuratura. W oficynie mieściły się pracownie artystów, m.in. dwóch laureatów Paszportów "Polityki".
- Uzyskana opinia biegłego sądowego z zakresu pożarnictwa wykazała, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną powstania pożaru było zwarcie w instalacji elektrycznej przy czym biegły zaznaczył, iż wypalenie i zawalenie wnętrza budynku na wszystkich jego poziomach uniemożliwiło kategoryczne określenie przyczyny powstania pożaru - wskazała Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Północ.
Prokuratura dodała, że w sprawie "nie ustalono danych wskazujących na inne przyczyny pożaru niż zwarcie instalacji elektrycznej" co wobec stwierdzenia braku danych uzasadniających podejrzenie przestępstwa, czyli np. podpalenia, uzasadniało umorzenie śledztwa.

Spłonęła kamienica. Na szczęście nikogo w niej nie było

Do pożaru doszło w nocy z 29 na 30 stycznia tego roku. Oficyna kamienicy przy ul. Inżynierskiej 3 została całkowicie spalona, gdy wybuchł pożar nikogo w niej nie było.
W spalonej oficynie znajdowały się pracownie znanych artystów, m.in. dwóch laureatów Paszportów "Polityki": Karola Radziszewskiego i Nicolasa Grospierra oraz Ivo Nikicia, Agnieszki Kicińskiej, Jana Mioduszewskiego, Agnieszki Kieliszczyk, Olgi Mokrzyckiej, Pawła Kubary i Rafała Kowalskiego. W spalonym budynku mieściły się też: klub "Sen Pszczoły" i teatr Remus.
Oficyna stanowiła część zabytkowego kompleksu, w którym mieściło się przedwojenne Towarzystwo Akcyjne Przechowywania Mebli Adolf Wróblewski. Przedsiębiorstwo zajmowało się organizacją przeprowadzek oraz magazynowaniem mebli osób wyjeżdżających za granicę. Cztery budynki wchodzące w skład zabytkowego zespołu wzniesiono w 1910 r., przetrwały one II wojnę światową niezniszczone.

PAP/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej