Czy Homo sapiens wyszedł z wody?!

2013-05-09, 15:19

Czy Homo sapiens wyszedł z wody?!
las namorzynowy. Foto: wikipedia, domena publiczna

Do 10 maja w stolicy Wielkiej Brytanii trwa sympozjum pod hasłem „Ewolucja człowieka: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość”.

Posłuchaj

Relacja Grzegorza Drymera z Londynu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W powszechnym przekonaniu ewolucjonistów stanęliśmy na nogach na sawannach Wschodniej Afryki i stamtąd rozeszliśmy się na pozostałe kontynenty. Ale autorzy alternatywnej teorii sądzą, że praczłowiek żył w lagunach oraz zalanych lasach mangrowych. I że ma sporo wspólnego ze ssakami wodnymi.

To już druga taka konferencja. Pierwsza, w 1992 roku, wywołała wiele żartów w sferach naukowych. Tegorocznej konferenci powagi doda obecność wielkiego popularyzatora natury, autora telewizyjnych programów przyrodniczych, Sir Davida Attenborough.

Zwolennicy alternatywnej teorii ewolucji człowieka zwracają uwagę na cechy, które dzielimy ze ssakami wodnymi i stref przybrzeżnych – strukturę tkanki kostnej, pozbawioną uwłosienia skórę z grubą podkładką tłuszczową, opuszczoną krtań oddzieloną od podniebienia, tak aby mogła się zamknąć pod wodą, pionowy układ miednicy umożliwiający powolne brodzenie w mangrowych lasach (zamiast szybkiego biegu po sawannie), a także niezwykle duży mózg, mogący świadczyć o długotrwałej diecie rybnej.

Ponadto wszystkie małpy człekokształtne boją się wody do tego stopnia, że po dwóch stronach rzeki Kongo powstały osobne podgatunki szympansów. A mały orangutan wrzucony do sadzawki idzie jak kamień na dno, podczas gdy ludzkie niemowlę natychmiast zamyka krtań i pływa.

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

IAR/mk

Polecane

Wróć do strony głównej