Warszawa: ruszyła budowa niemieckiej szkoły

W środę wmurowano na warszawskim Wilanowie akt erekcyjny pod budowę kompleksu Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta. Placówkę zaplanowano na ok. 500 uczniów. Projekt wyłoniono w konkursie architektonicznym.

2013-05-15, 13:04

Warszawa: ruszyła budowa niemieckiej szkoły
. Foto: Glow Images/East News

W uroczystości uczestniczyli m.in. wiceminister edukacji Maciej Jakubowski i ambasador Niemiec w Polsce Ruediger Freiherr von Fritsch. Ambasador wspominał, jak 25 lat temu, podczas pierwszego pobytu na placówce w Warszawie, posłał najstarsze dziecko do niemieckiej szkoły. - To była szkoła licząca sześć klas i mająca 36 uczniów. Oczywiście były wtedy w Warszawie dwie szkoły: zachodnioniemiecka i wschodnioniemiecka. Od tego czasu przeżyliśmy wielkie zmiany. Zamiast dwóch szkół mamy teraz jedną wielką szkołę, otwartą dla wszystkich dzieci polskich i niemieckich -powiedział ambasador.

Akt erekcyjny umieszczono w tzw. kapsule czasu. Umieszczono tam m.in. rysunki dzieci ze Szkoły Willy’ego Brandta, USB z filmem o szkole, zdjęcia oraz gazetę z 15 maja br.  

Szkoła będzie otwarta zarówno dla uczniów polskich jak i niemieckich, ale tylko dla tych, których rodziców stać będzie na opłacenie czesnego. Zespół szkół będzie bowiem placówkę niepubliczną na prawach placówki publicznej. Znajdzie się tam szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum.

Obiekt powstaje przy ul. Świętej Urszuli Ledóchowskiej na terenie Miasteczka Wilanów - ogromnej inwestycji mieszkaniowej w południowej części stolicy. Niedaleko trwa budowa Świątyni Opatrzności Bożej. Podstawą dla działania placówki będzie niemiecka szkoła im. Willy’ego Brandta przy Ambasadzie RFN, która od kilku lat działa na Wilanowie. Uczęszcza tam 217 uczniów wielu narodowości. Jest jedyną szkołą w Polsce, która umożliwia zdawanie międzynarodowej matury niemieckiej. Polacy uczęszczający do szkoły będą mogli również zdać maturę z języka polskiego wymaganą do rozpoczęcia studiów w Polsce. Organem prowadzącym będzie Niemieckie Towarzystwo Szkolne.

REKLAMA

Inwestycja otrzymała pełne dofinansowanie ze strony niemieckiego Ministerstwa Finansów. Koszt inwestycji oszacowano na ponad 19 mln euro. Autorem projektu jest niemieckie biuro Staab Architekten. Szkoła będzie się składać z trzech głównych budynków połączonych wspólnym foyer. Trzeba było zrezygnować z budowy basenu oraz przedszkola, ponieważ ich budowa byłaby niezgodna z warunkami otrzymania rządowego dofinansowania.

Ukończenie budowy zaplanowano na rok szkolny 2014/2015.

PAP, kw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej