Pożar kościoła w Oławie. "Doszło do zaprószenia ognia"

2013-05-31, 12:35

Pożar kościoła w Oławie. "Doszło do zaprószenia ognia"
Strażacy dogaszają i zabezpieczają zgliszcza XIX-wiecznego kościoła w Oławie. Foto: PAP/Maciej Kulczyński

Pierwsze ustalenia prokuratury wskazują, że to zaprószenie ognia spowodowało w czwartek pożar kamienicy i zabytkowego kościoła w Oławie.

Świątynia spłonęła doszczętnie, a z sąsiadującego z nią domu mieszkalnego ewakuowano 8 osób. Nikomu nic się nie stało.
Jak poinformowała prokurator rejonowa w Oławie Renata Jończyk, pierwsze wnioski biegłego z dziedziny pożarnictwa wskazują, że do zaprószenia ognia doszło w budynku mieszkalnym.
- Wykluczone zostało podejrzenie podpalenia, bo nie było typowych śladów dla podłożenia ognia. Pobrane zostały do badań próbki, które pozwolą dokładniej zlokalizować miejsce powstania pożaru. Wyniki poznamy za kilka tygodni - dodała Jończyk.
W czwartek nad ranem ogień pojawił się na dachu kamienicy sąsiadującej z kościołem pw. Św. Józefa w Oławie przy ul. Janowskiego. Pożar rozprzestrzenił się na XIX-wieczną świątynię, które doszczętnie spłonęła. Akcję ratowniczą prowadziło 12 jednostek straży pożarnej. Strażakom udało się uratować budynek mieszkalny, z którego ewakuowano 8 osób. Nikomu nic się nie stało. Zniszczony dach i stropy nie pozwalają jednak na powrót 5 rodzin do tego domu. Zamieszkali w hotelu i u krewnych, a gmina szuka dla nich lokali zastępczych.
Kompletnie spłonęła natomiast świątynia. Spaliła się wieża, a płonący dach runął do wnętrza kościoła, powodując duże straty w środku budynku. Zniszczony został m.in. ołtarz, ambona i całe wyposażenie.
Wybudowany w 1877 r. kościół św. Józefa był świątynią pomocniczą parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Pocieszenia w Oławie. Jej proboszcz ksiądz Paweł Cembrowacz poinformował, że w kościele nie było obiektów o wartości zabytkowej czy historycznej. Świątynia była ubezpieczona.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

to

Polecane

Wróć do strony głównej