OECD: Polska dużo wydaje na przedszkola, a rezultaty są mizerne

Choć wydajemy na przedszkola 0,6 proc. PKB, tylko 60 proc. czterolatków ma zapewnioną opiekę - informuje "Rzeczpospolita".

2013-06-03, 08:01

OECD: Polska dużo wydaje na przedszkola, a rezultaty są mizerne
. Foto: Glow Images/East News

Na tle innych krajów OECD Polska wyjątkowo nieumiejętnie gospodaruje środkami przeznaczonymi na predszkola. Choć wydajemy bardzo dużo, osiągamy słabe efekty - pisze "Rzeczpospolita", cytując prezydenckich ekspertów.

Wydając na przedszkola ponad 0,6 proc. PKB w 2010 r., nasz kraj zapewniał w nich opiekę mniej niż 60 proc. czterolatków. Żaden inny kraj OECD nie osiąga tak mało, wydając tak dużo. Średnio, przy takich nakładach jak w Polsce, w krajach OECD opiekę ma zapewnione blisko 90 proc. populacji czterolatków - wyliczył cytowany przez gazetę Mikołaj Herbst, autor raportu przygotowanego w trakcie prac nad ogłoszonym ostatnio prezydenckim programem prorodzinnym.
Jako jedną z przyczyn gazeta podaje brak wpływu samorządów na politykę kadrową w sektorze edukacji. Przedszkolni nauczyciele zatrudniani są bowiem na podstawie Karty nauczyciela, która centralnie reguluje czas ich pracy oraz poziom wynagrodzenia.
Zgodnie z projektem tzw. ustawy przedszkolnej państwo od września miałoby partycypować w kosztach opieki przedszkolnej. W zamian za dotację gminy nie będą mogły pobierać od rodziców więcej niż jedną złotówkę za każdą dodatkową godzinę opieki nad dzieckiem (powyżej zawsze bezpłatnych pięciu godzin).
Z wyliczeń Herbsta wynika, że dotacja, jaką samorządy dostaną z budżetu państwa, będzie stanowić zaledwie jedną trzecią przeciętnego kosztu opieki nad dzieckiem.

PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej