"FT": oburzenie na PRISM nie może odciągać uwagi od Chin
Dziennik "Financial Times" apeluje, by afera dotycząca inwigilacji internautów przez amerykański wywiad nie odwróciła uwagi od zagrożenia, jakie dla amerykańskich firm stanowią cyberataki z Chin.
2013-06-14, 10:15
Oburzenie na agencję wywiadowczą NSA, wywołane rewelacjami Edwarda Snowdena o prowadzonej przez nią inwigilacji Amerykanów, nie powinno odwrócić uwagi od zagrożenia, jakie stanowią dla firm amerykańskich cyberataki z Chin - pisze piątkowy "Financial Times".
Dziennik komentuje w ten sposób ostatnie wypowiedzi Snowdena dla prasy chińskiej. Oskarżył on NSA o szpiegowanie milionów Amerykanów i ogłosił, że agencja przeprowadziła na świecie 61 tys. operacji hakerskich, a "setki celów znajdowały się w Hongkongu i Chinach" - przypomina "FT".
Wypowiedzi te - kontynuuje dziennik - "pozwoliły komentatorom chińskim odgryźć się USA po tym, jak przez miesiące Waszyngton otwarcie atakował Chiny za prowadzone przez nie szpiegostwo cybernetyczne. Chińczycy przekonują, że rewelacje Snowdena (...) pokazują hipokryzję i podwójne standardy USA".
"FT" ocenia, że "zarówno Chiny, jak i USA zajmują się cyberprzestępczością", a "NSA, jak większość narodowych agencji wywiadowczych, prowadzi sporo działań szpiegowskich za granicą", bowiem "za to im płacą".
Jednak zdaniem gazety istnieje wielka różnica pomiędzy praktykami obu krajów. "USA skupione są przede wszystkim na zdobywaniu informacji, które chronią ich bezpieczeństwo narodowe. Tymczasem operacje Chin, jak się uważa, prowadzone są często przez armię mają na celu głównie kradzież wartości intelektualnych, należących do zachodnich firm.
Biznes na Zachodzie ogłaszał, że uważa tę działalność Chin za "naprawdę alarmującą" - podkreśla dziennik.
Zdaniem gazety choć w kwestii inwigilacji obywateli powinna być zapewniona odpowiedzialność i przejrzystość ze strony władz USA, to "skala szpiegowania zachodnich firm przez Chiny jest całkowicie na innej szali".
"Obawy, jakie w tej kwestii mają zachodnie firmy, nie mogą zostać przyćmione przez debaty o amerykańskich swobodach obywatelskich" - uważa "Financial Times".
PAP, bk
REKLAMA