36 polskich smakołyków zarejestrowanych w UE

Z polskich smakołyków zarejestrowanych w unijnym systemie jako chronione produkty tradycyjne i regionalne, dałoby się już przyrządzić niejeden dobry obiad.

2013-06-16, 11:59

36 polskich smakołyków zarejestrowanych w UE
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O polskiej żywności na rynkach UE mówi Paweł Zambrzycki, wicedyrektor Biura Promocji Żywności Agencji Rynku Rolnego (źr. IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak Europa długa i szeroka, rejestrowane są wyjątkowe sery produkowane na określonym terenie, wina ze szczególnych szczepów winogron czy chleby wypiekane w tradycyjny sposób.

Nowe kraje członkowskie, ledwo rozgościły się w unijnym systemie regionalnych smakołyków, a już zaskoczyły. Polska i Litwa postanowiły bowiem w praktyce zrealizować ideę Europy ponad granicami. Złożyły wniosek, i z powodzeniem zarejestrowały miód, wytwarzany na pograniczu dwóch krajów. Było trochę zamieszania wśród unijnych urzędników - przyznaje w rozmowie z IAR Paweł Zambrzycki, wicedyrektor Biura Promocji Żywności Agencji Rynku Rolnego.

Oprócz miodu, produkowanego na polsko-litewskim pograniczu, na liście można znaleźć jeszcze 35 produktów. Z tym wynikiem Polska jest na 8. miejscu wśród krajów, które zarejestrowały swoje regionalne smakołyki. Najwięcej - bo 254, mają Włosi.

Wszystkie polskie produkty żywnościowe chronione oznaczeniami Unii Europejskiej, można znaleźć na stronie www.trzyznakismaku.pl. Agencja Rynku Rolnego i Ministerstwo Rolnictwa rozpoczęły w tym roku 3-letnią kampanię, która ma pomóc Polakom rozpoznawać europejskie znaki produktów regionalnych; Chronioną Nazwę Pochodzenia (CHNP), Chronione Oznaczenie Geograficzne (CHOG) i Gwarantowaną Tradycyjną Specjalność (GTS).

REKLAMA

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej