Wielka Brytania: stop "turystyce zdrowotnej"

Padła tam propozycja zamknięcia darmowej służby zdrowia dla obcokrajowców. Prawicowa Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa UKIP chce uzależnić wydawanie wiz od posiadania polisy ubezpieczenia medycznego.

2013-09-19, 17:00

Wielka Brytania: stop "turystyce zdrowotnej"
Z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu odchodzi pięcioosobowa osobowa grupa chirurgów. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Grzegorz Drymer z Londynu: w Wielkiej Brytanii padła propozycja zamknięcia darmowej służby zdrowia dla obcokrajowców/IAR
+
Dodaj do playlisty

Postulat UKIP wymierzony jest w tak zwanych "turystów zdrowotnych" spoza Unii Europejskiej. W ramach Unii obowiązuje wymienność usług medycznych i państwa członkowskie rozliczają się z nich między sobą. Każdy obcokrajowiec może się natomiast zarejestrować u lekarza domowego, korzystać za darmo z pomocy pogotowia i kupować lekarstwa po standardowej stawce - jednakowej za każdy lek. Teoretycznie brytyjska służba zdrowia powinna pobierać opłaty od osób spoza Unii za leczenie szpitalne, ale w praktyce nikt nie żąda od chorego paszportu.
Koszt leczenia przyjezdnych, wynoszący co najmniej 30 milionów funtów rocznie, niepokoi nie tylko antyimigracyjną partię UKIP. Również rząd konserwatywno-liberalny zamierza powiązać wydawanie wiz na dłuższy pobyt z opłatą na poczet ewentualnych kosztów medycznych.

Miałaby ona wynosić 200 funtów i od lipca trwają konsultacje w tej sprawie. Padają też propozycje odpłatności za sługi lekarza rodzinnego dla obcokrajowców bez prawa stałego pobytu.
pp/IAR

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

''

Polecane

Wróć do strony głównej